Bursa'nın fethinin 689. yıl dönümü

Bursa'nın fethinin 689. yıl dönümü
Bursa'nın fethinin 689. yıl dönümü
- Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından tören düzenlendi

BURSA (AA) - Bursa'nın fethinin 689. yıl dönümü, törenlerle kutlandı.

Valilik ile Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Heykel'deki Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan tören, Pınarbaşı Mahallesi, Fetih Kapı'daki gösterilerle devam etti. 

Bursa'nın fethi sırasında şehre girilen Fetih Kapı'nın surlarında sala okundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, Bursa'nın anlamlı ve önemli bir şehir olduğunu söyledi.

Osman Gazi'nin Bursa'yı hep fethetmek istediğini anlatan Altepe, şöyle konuştu:

"Osman Gazi, 23 yıl Bursa sevdasıyla yaşadı. Bursa'nın etrafında at koşturdu. Bursa ovasına otağını kurdu ve Bursa'nın iki ayrı köşesine; doğuda Balaban Bey, batıda Gazi Akdemir Kalesini kurdu. Burayı 20 yıl kontrol altında tutmasına rağmen Bursa'yı düşürmek bir türlü ona nasip olmadı ve oğlu Orhan Gazi'ye vasiyette bulundu; 'Benim ömrüm yetmezse beni şu karşıda parıldayan gümüşlü kümbetin altına gömün' dedi. Bursa, Orhan Bey tarafından 1326'da fethedildi."

Konuşmanın ardından Osmangazi Belediyesi Gösteri Sanatları Topluluğu, halk oyunları gösterisi sundu.

Daha sonra Osmanlı kıyafetleri defilesinin gerçekleştirildiği törende, Mehteran Takımı ile Kılıç Kalkan ekibi de gösteri yaptı.

Vali Münir Karaloğlu ile Garnizon Komutanı Seyfullah Saldık'ın da katıldığı törenden sonra Tophane mevkisindeki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri ziyaret edildi.