Bursa'nın sahil bandı turizm sezonuna hazır

Bursa'nın sahil bandı turizm sezonuna hazır
Bursa'nın sahil bandı turizm sezonuna hazır
BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalarla Gemlik'ten Mudanya'ya, Karacabey'den İznik...

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalarla Gemlik'ten Mudanya'ya, Karacabey'den İznik Gölü'ne kadar tüm sahil bandı yaz sezonuna hazır hale getirildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, geçen yıl Büyükşehir Belediyesinin hizmet filosuna dahil edilen deniz yüzeyi temizleme araçlarıyla yüzeyde oluşan tüm katı atıkların temizlenmesi çalışmaları, bölgedeki sahil bandında gerçekleştirildi.

Deniz süpürgesi ile yüzeyden atıklar toplanarak konveyör bant aracılığıyla konteynerlerde biriktirilip ilçe belediye atık toplama araçlarına aktarıldı.

Haftanın 6 günü devam eden çalışmalarda en çok toplanan atıkların, pet şişe, ambalaj atığı, poşet, ağaç parçaları olduğu görülüyor. Zaman zaman toplanan atıklar arasında yatak, yastık, şemsiye, bavul gibi eşyalar da çıkıyor. Nisan ayında başlatılan çalışmalar ile şimdiye kadar 80 metreküp atık, Gemlik Körfezi'nden toplandı.

- Dolgu alanları temizleniyor

Gemlik ve Mudanya merkezindeki dolgu kayaların iç kısımları da ekipler tarafından titizlikle temizleniyor.

65 kişilik kıyı-plaj ekibi, 3 pikap, 2 plaj kum eleme makinesi ile son derece kapsamlı bir çalışma hayata geçiriyor.

Çalışma kapsamında Gemlik, Mudanya sahili boyunca uzanan yürüyüş yollarını çevreleyen kayalık alanlar içinde yıllar içinde birikmiş çöpler temizleniyor. Zaman içerisinde kayalıklar içinde biriken ve ulaşılamayan atıklar ilk kez bu kadar detaylı bir temizlik çalışması ile toplanarak ilçe belediye temizlik araçlarına verildi.

- Plajlara kum takviyesi

Yoğun geçen kış dönemi etkileri ile dalga ve akıntıya bağlı kıyı erozyonu nedeniyle kum seviyesi azalan plajlara da kum takviyesi yapıldı.

Çalışmalar kapsamında Trilye Balıkçı Barınağı'nın doğusu ve batısındaki plajlara Bursa Valiliği ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli izinler alınarak, iş makineleri ile kum takviyesi gerçekleştirildi.

Altıntaş, Altınkum, Güzelyalı ve Gemlik başta olmak üzere halk plajları ile halkın yoğun olarak kullandığı sahil bandında da ekipler tarafından hummalı bir temizlik çalışması yürütülüyor. Kıyı temizliği çalışmalarına devam eden ekipler plajlar, sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları, iskeleler, deniz kıyısında bulunan kayalık alanlar ve denizin kıyıya yakın kısımlarında su yüzeyinde bulunan atıkları topluyor.

- Göl sahili de temizlendi

Çalışmalar deniz sahillerinin yanı sıra İznik Gölü sahilinde de yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Orhangazi Halk Plajı'nda da düzenleme ve temizlik çalışmaları aralıksız devam ediyor. Çalışmalar kapsamında, kepçe ile göl içinde taşlaşmış mevcut oluşumlar kırılarak kaldırılırken, göl içindeki otlar temizlendi ve kıyı boyunca uzanan plaj halkın kullanımına hazır hale getirildi.