Bursa'nın tekstil-konfeksiyon ihracatı "ilk çeyrek"te düştü

Bursa'nın tekstil-konfeksiyon ihracatı "ilk çeyrek"te düştü
Bursa'nın tekstil-konfeksiyon ihracatı "ilk çeyrek"te düştü
- Bursa'dan, yılın ilk çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre tekstil ihracatında yüzde 12,46, hazır giyim ve konfeksiyonda da yüzde 22,51 düşüş kaydedildi - Kentin, geçen yılın ocak-mart döneminde 511 milyon 460 bin doları bulan tekstil ile hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, bu senenin aynı döneminde 432 milyon 960 bin dolara indi - Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Şankaya: "İhracat rakamlarındaki düşüşte paritenin yüzde 10-12 etkisi var"

BURSA (AA) - HALUK YÜKSEL - "Otomotivin kalbi" olmasının yanı sıra geleneksel sektörleri tekstil ile hazır giyim ve konfeksiyonda da önemli potansiyele sahip olan Bursa'nın, yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre dış satımı, tekstilde yüzde 12,46, hazır giyim ve konfeksiyonda da yüzde 22,51 kayıp yaşadı.

Bursa'nın, geçen yılın ocak-mart döneminde 511 milyon 460 bin doları bulan tekstil ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin toplam ihracatı, bu senenin aynı döneminde 432 milyon 960 bin dolara geriledi.

AA muhabirinin, Uludağ İhracatçı Birliklerinin kayıtlarından derlediği bilgilere göre, 2014'ün ocak-mart aylarında 364 milyon 345 bin dolar olan tekstil ihracatı, bu senenin aynı sürecinde yüzde 12,46'lık gerilemeyle 318 milyon 956 bin dolara düştü.

Bu dönemde Almanya'ya dış satım, yüzde 4,37'lik düşüşe rağmen 30 milyon 720 bin dolarla ilk sırada yer aldı. Bursa'nın tekstil ihracatından yüzde 9,63 pay alan Almanya'yı, Romanya, Rusya, İngiltere, ABD , Fas, İspanya, İtalya, İran ve Hollanda izledi. Tekstil ihracatı artış hızında bu ülkeler arasındaki en iyi performans, yüzde 59,19'luk rekor yükselişle ABD pazarında sağlandı. En fazla gerileme ise yüzde 45,33 azalışla Rusya pazarında yaşandı.

- Irak pazarında rekor ihracat artışı

Hazır giyim ve konfeksiyonda geçen sene ocak-mart aylarında 147 milyon 115 bin dolar olan dış satım ise bu yılın aynı döneminde yüzde 22,51 düşüşle 114 milyon 4 bin dolara geriledi.

Bu dönemde Almanya'ya ihracat, yüzde 26,17 düşüş ve 23 milyon 600 bin dolarla ilk sıradaki yerini korudu. İlin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatından yüzde 20,70 pay alan Almanya'yı, İspanya, İngiltere, Belçika, ABD, Fransa, İtalya, Polonya, Hollanda ve Irak takip etti. Bu ülkeler arasında Irak, yüzde 59,27'lik ihracat artış hızıyla en iyi performansın sergilendiği, Fransa ise yüzde 55,81'lik düşüşle en fazla gerilemenin yaşandığı pazar oldu.

Dış satımda, tekstilde 8 serbest bölgeyle 109  ülke ve özerk bölgeye, hazır giyim ve konfeksiyonda ise 4 serbest bölgeyle 105 ülke ve özerk bölgeye ulaşıldı.

- " Avrupa 'da talebin azalmasının etkilerini yaşıyoruz"

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şankaya, rakamlardaki eksi yönlü seyrin, büyük ölçüde pariteden kaynaklandığını söyledi. 

Şankaya, "İhracat rakamlarındaki düşüşte paritenin yüzde 10-12 etkisi var fakat hazır giyim ve konfeksiyonda, Avrupa'daki daralmadan dolayı geçen sene kasım ayından itibaren bir daralma da var. Avrupa'da mal çekimi olarak da düşüş var ve bunun etkileri rakamlara yansıdı. Avrupa'da talebin azalmasının etkilerini yaşıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Avrupa pazarında Türkiye 'nin önemli rakiplerinden Pakistan'ın rolünün çok arttığına da değinen Şankaya, Avrupa'ya gümrüksüz mal satma imtiyazını alan bu ülkenin, Türkiye'nin pazar payının daralmasına yol açan faktörler arasında bulunduğunu sözlerine ekledi.