Bursaspor Divan Kurulu toplantısı

Bursaspor Divan Kurulu toplantısı
Bursaspor Divan Kurulu toplantısı
- Asbaşkan Güler: "İstifa eden 4 yönetici nasıl bir kurguyla bir araya geldiler, anlayamıyorum. Ancak kendilerine bugüne kadar verdikleri katkılar nedeniyle teşekkür ediyorum"

BURSA (AA) - Bursaspor Kulübü'nün Divan Kurulu toplantısı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu'nda yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Divan Başkanlık Kurulu Başkanı İdris Sevinç, yeni oluşturulan "Hukuk ve Tüzük", "Sosyal ve Mali İşler" ile "Sportif İşler" komisyonlarında yer alan isimleri açıkladı. 

 Divan Kurulu Yönetmeliği'nin görüşülüp onaylanması, Divan Başkanlık Kurulu'nun Bursaspor Vakfı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmesinin ardından kulübün sportif, idari ve mali konuları görüşüldü. 

Denetleme Kurulu Başkanı Kaner Yavuz, kulübün kısa, orta ve uzun vade olmak üzere 2019 yılına kadarki borcunun 270 milyon lira olduğunu bildirdi.

Eski başkanlardan Recep Günay, genel kurulda mevcut yönetime borçlanma yetkisi verildiğini ancak bunun kulüp tüzüğüne aykırı olduğunu öne sürdü. 

Lemi Keskin da mevcut yönetimle camia arasındaki bağların kaptığını iddia ederek, Şubat 2016'da yapılacak mali genel kurulun, seçimli yapılmasını önerdi.

Divan Başkanlık Kurulu eski başkanı Kadir Şankaya ise, Kulüp Başkanı Recep Bölükbaşı'nın toplantıda yer almamasını eleştirdi. 

Aydın Çoközler, eski yöneticilerden Mesut Mestan'ın kulüpten alacağını mahkeme kararıyla faiziyle birlikte tahsil etmesini kabullenemediğini kaydetti. 

 

- "Bursaspor olağanüstü günler yaşıyor"

 

Mali Asbaşkan Kemal Güler, Bursaspor'un son günlerde olağanüstü günler yaşadığını kaydetti. 

Ertuğrul Sağlam ile yolların ayrılmasının ardından yönetim kurulu olarak acilen yeni teknik direktör arayışlarına girdiklerini vurgulayan Güler, "Hocamızla yollarımızı ayırdığımız andan itibaren Avrupa'nın önde gelen birkaç teknik adamıyla görüştük. Hızlı hareket etmek için randevulaştık. Başkan Recep Bölükbaşı da alınan randevular doğrultusunda bu teknik direktörlerle görüşmek için yurt dışına gitti. Başkanımızın bu toplantıda olmaması başka bir nedene bağlanmasın" değerlendirmesinde bulundu.

Güler, yurt dışında olan Bölükbaşı'nın çok değerli bir teknik adamla görüşme gerçekleştirdiğini anlatarak, "Bu görüşme bitmiş. Başkanımız yarın Bursa'ya gelecek. Sanıyorum önümüzdeki pazartesi günü de bu konuyla ilgili teknik direktörle ilgili gerekli açıklamayı yaparız" diye konuştu. 

 

- İstifa eden yöneticiler

 

İstifa eden yöneticilerle ilgili de konuşan Güler, şunları kaydetti:

"Mustafa Vardar'ı, hiçbirimiz tanımıyorduk. Kadir Şankaya bize önermiştir. Bu arkadaş, kendisine menfaat sağlamak isteyen bir adam. Bunu anladığımızdan itibaren ilişkimizi kestik. Yönetim kurulundan çıkarma kararı aldık. Bu kararda diğer istifa eden yöneticilerin de imzası var. Ancak Vardar'ın verdiği adresler yanlış çıktı. Hüseyin Akdemir, çok değerli bir iş adamı ama bunca sürede kendisiyle sadece 1 ay bir arada olabildik. Mustafa Oran, 'transferlerden hiç haberimiz olmadı' demiş. Oysa kendisi Josue'nin transferini bitirmek üzere başkanla birlikte Portekiz'e gitmişti. Osman Malakçı'ın ise istifa etmesine anlam veremiyorum. İstifa eden 4 yönetici nasıl bir kurguyla bir araya geldiler, anlayamıyorum. Ancak kendilerine bugüne kadar verdikleri katkılar nedeniyle teşekkür ediyorum."

 

- Menajerlik ücretleri

 

Güler, bir soru üzerine bu sezon transfere 39 milyon 782 bin 666 avro harcadıklarını, bu rakamın yüzde 8'i oranında 3 milyon 321 bin avro menajerlik ücreti ödediklerini bildirdi. 

Altyapıda oynayan Doğanay isimli 17 yaşındaki futbolcuyu profesyonel sözleşme için davet ettiklerini, genç oyuncudan "menajerimle görüşün" yanıtını aldıklarını kaydeden Güler, bunun üzerine altyapıda menajeri olan genç oyuncularla ilişiği kestiklerini belirtti. 

Sportif konularla ilgili konuşan futbol şube sorumlusu Necmettin Kocaman ise önemli transferler yapmalarına karşın arzu ettikleri başarıları yakalayamadıklarını söyledi.

Kocaman, bir kongre üyesinin, "Ertuğrul Sağlam'ın gidişinde futbolcuların etkisi oldu mu?" sorusuna, "Hayır yok" yanıtını verdi.