Bursa'ya dev çamur yakma tesisi

Bursa'ya dev çamur yakma tesisi
Bursa'ya dev çamur yakma tesisi
- Bursa Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinde biriken atık çamurunun bertaraf edilmesini ve yakma sırasında açığa çıkacak ısıdan elektrik elde edilmesini sağlayacak olan "Akışkan Yataklı Çamur Yakma Tesisi" ile ilgili protokolü yüklenici firma ile imzaladı

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinde biriken atık çamurunun bertaraf edilmesini ve yakma sırasında açığa çıkacak ısıdan elektrik elde edilmesini sağlayacak olan "Akışkan Yataklı Çamur Yakma Tesisi" ile ilgili protokolü yüklenici firma ile imzaladı.

Büyükşehir belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Altepe, Günlük 96 ton çamur yakma kapasitesine sahip olan ve açığa çıkan ısıdan yıllık 2,5 megavat elektrik üretecek tesisin ihalesini kazanan şirket ile protokol imzaladı.

Burada açıklama yapan Başkan Altepe, gelecek nesillere bırakacakları en büyük mirasın temiz hava , su ve toprak olduğunu dile getirdi.

Kurulacak tesis ile hem arıtma tesislerindeki çamurun ortadan kaldırılacağını, hem de yıllık 2,5 megavatlık elektrik üretimi ile yılda 6 milyon liralık enerji tasarrufu sağlanacağına dikkat geçen Başkan Altepe, şunları kaydetti:

"Son 6 yıldır çevre yatırımlarına öncelik veriyoruz. Devreye alınan kolektörlerle kent merkezinden geçen dereler kanalizasyon atıklarından arındırıldı. Atık su arıtma tesislerinde biriken çamurlar da önemli bir çevre sorunudur. Bunu ortadan kaldırılmak amacıyla uzun süredir çalışıyoruz. Bu çamurların da bertaraf edilerek ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bununla ilgili dünya genelinde birçok tesisi inceledik ve en son en gelişmiş teknoloji olan akışkan yataklı yakma tesisini kurmak için çalışmaları başlattık. Yakma kazanlarında sıcaklık 850 dereceye çıkarılacak ve akışkan sistem özelliği sayesinde bir daha yakıt takviyesi yapmaya gerek olmayacak. Kullanılan teknolojisi bakımından örnek bir tesisi daha Bursa'ya kazandırıyoruz. Yaklaşık 68 milyon TL'lik yatırımın 1,5 yıl içinde tamamlanmasını hedefliyoruz"

Yüklenici firma olan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise mevcut Doğu Atık su Arıtma Tesisi sınırları içinde yapılacak tesisleri ön görülen sürede tamamlayacaklarını söyledi.