Bursa'ya yeni tramvay hattı

Bursa'ya yeni tramvay hattı
Bursa'ya yeni tramvay hattı
- Bursa Uluslararası ve Şehirlerarası Otobüs Terminali ve kent meydanını bağlayacak "T2 Tramvay Hattı İhalesi"ni kazanan firma ile sözleşme imzalandı

BURSA (AA) - Bursa Uluslararası ve Şehirlerarası Otobüs Terminali ile kent meydanını bağlayacak "T2 Tramvay Hattı İhalesi"ni kazanan firma ile sözleşme imzalandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mudanya Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen imza töreninde, kentin ulaşılabilir olması yolunda önemli bir adım daha attıklarını söyledi. 

T1 hattı ve merkez hatlarla entegre olacak T2 tramvay hattı için ihaleye en uygun teklifi veren Ultra Teknoloji firmasıyla anlaştıklarını belirten Altepe, "Yaklaşık 9,5 kilometre hat uzunluğuna sahip bu projeyle Ovaakça ve terminal bölgesi de merkeze bağlanmış olacak. İşin süresi, 800 gün olarak görülüyor ancak refüjden gidecek bir çalışma olacak. Daha kısa zamanda, hatta 1,5 yıl içinde tamamlanmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

Yeni hatta kullanılacak tramvayların üretimlerinin devam ettiğini anlatan Altepe, "İkisinin üretimi tamamlandı ve testleri sürüyor. İnşallah kısa zamanda diğerlerinin de üretimi tamamlanacak. Böylelikle zaman kaybı da yaşamamış olacağız. İstanbul yolu ile buluşacak 158 milyon liralık raylı sistem imalatı, yeni vagonlar ve çevre düzenlemeleriyle yaklaşık 300 milyon liralık yatırım, şimdiden hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Raylı sistem ağına İstanbul yolunu da ilave edecek projenin sözleşmesi, Altepe ile Ultra Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Esat Ulu tarafından imzalandı.

-  "T2 Tramvay Hattı"

Yalova yolunun ortasından gidecek 9 bin 445 metre uzunluğundaki hatta yapılacak 11 istasyon, 60 metre uzunluğunda ve üst geçitli olacak. 

Yapım ihalesi kapsamında, derelerin üzerinde 3 demiryolu köprüsü, 2 karayolu köprüsü, 6 trafo ve 1 depo sahası inşa edilecek.

İşletme hızının, T1 hattına göre daha fazla olması planlanan T2 hattı, çalışmaya başladığında seferler, 12 tramvay aracıyla ikişerli dizilerle yapılacak.

Mevcut servis yolları yeni düzenleme ile ana yola dahil edilirken, çevre düzenlemeleriyle kent girişine daha estetik bir görünüm kazandırılacak.