Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
- Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'da anma töreni düzenlendi - Balıkesir'de iki anaokulu öğrencisi, kendi yaptıkları çelengi anıta sundu

BURSA (AA) - Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk , ebediyete intikalinin 76. yılında Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'da törenlerle anıldı.

Bursa'da Heykel'deki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Vali Münir Karaloğlu, Bursa Merkez Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Kadan, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, anıta çelenk sundu.

Çelenk sunumunun ardından saat 09.05'i gösterdiğinde sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla tören sona erdi. Törene kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, emniyet mensupları, askerler ve öğrenciler katıldı. 

Vali Karaloğlu ile beraberindekiler, tören sonrası Bursa Kent Müzesindeki Büyükşehir Belediyesi ve Atlas Tarih dergisinin ortaklaşa gerçekleştirdiği "Özel Fotoğraflarla Atatürk'ün Son Yolculuğu" sergisinin açılışını yaptı.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 76. yılı olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, "Anma etkinlikleri çerçevesinde Bursa Kent Müzesi'nde Gazi'nin vefatından sonra İstanbul'dan Ankara 'ya kadar olan yolculuğunun fotoğrafları olan bir koleksiyonu gezdik. O günkü gazetelerden ve o yolculukla ilgili çekilmiş resimlerden oluşan çok orijinal bir koleksiyonu gezdik. Bu fotoğrafları müzeye bağışlayan ve bu organizasyonu yapan Büyükşehir Belediyesini kutluyorum. Mustafa Kemal Atatürk'ü ve o dönemi unutmadan, unutturmadan gelecek kuşaklara taşımamız lazım. Bu da ancak bu yollarla olur. Güzel bir arşiv. Ben bütün Bursalıların özellikle gençlerimizin bu sergiyi gezmelerini arzu ediyorum" diye konuştu.

Vali Karaloğlu ile beraberindekiler, daha sonra Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi ile Bursa Anadolu Lisesinin Tayyare Kültür Merkezinde düzenlediği anma programına katıldı.

- Balıkesir

Balıkesir'deki tören, Valilik, Garnizon ve Okullar Komutanlığı ile Büyükşehir Belediye çelenginin Atatürk Anıtı'na sunumuyla başladı. Bu arada, törende iki anaokulu öğrencisinin de kendi yaptıkları çelengi anıta sunması ilgi topladı. Vali Mustafa Yaman, iki küçük öğrenciyi çelenk koymalarının ardından yanına çağırıp sevdi.

Çelenk sunumunun ardından saat 09.05'te sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu ve daha sonra İstiklal Marşı okundu.

- Çanakkale 

Cumhuriyet Meydanı'nda törende ilk olarak Vali Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı.

Çelenk sunumunun ardından saat 09.05'te sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından CHP ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerince anıta çelenk bırakıldı.

- Yalova

Yalova Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Karamürselbey Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Belediye Başkanı Vefa Salman ve siyasi partiler, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra tören, Yalova Halk Eğitim Merkezi'nde devam etti.

Yalova Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi Müdürü Sedat Oymak, 10 Kasımlara matem olmaktan çok, Atatürk'ü anma ve düşünme günü olarak baktıklarını belirterek, başta Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Törene, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.