Büyükşehir Belediyesi, Zindan Kapı'yı da restore edecek

Büyükşehir Belediyesi, Zindan Kapı'yı da restore edecek
Büyükşehir Belediyesi, Zindan Kapı'yı da restore edecek
BURSA (AA) - Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesinin kente değer katan projeleri kapsamında ayağa kaldırılan Bursa...

BURSA (AA) - Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesinin kente değer katan projeleri kapsamında ayağa kaldırılan Bursa surlarının en önemli kapılarından biri olan Zindan Kapı'nın da restore edileceğini bildirdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre,  Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile bölgede incelemelerde bulunan Altepe, surların en önemli kapılarından biri olan Zindan Kapı'nın, restorasyonunun ardından orijinal haline kavuşacağını belirtti.

Kentin tarihinin ayağa kaldırıldığını vurgulayan Altepe, şunları kaydetti.

"Bursa'nın 2 bin 300 yıllık surları ve Bitinya dönemi sur kapıları tüm burçlarıyla ayağa kalkıyor. Bursa'nın binalarla çevrili olan Bizans dönemi değerleri olan surlar kamulaştırmalarla ortaya çıktı. Surlarda 6 kapı var. Saltanat Kapı, Yer Kapı, Tahtakale Kapısı ve Fetih Kapı daha önce yapılmıştı. 5'inci kapı olan Zindan Kapı için de surlar içinde iki adet 4 katlı bina, önde ise 4 ayrı bina kamulaştırıldı. Bursa surlarının, eski Bursa'nın güneybatısında kalan, Uludağ Yolu üzerinde Alacahırka'ya bakan noktasında proje onaylandı. Zindan Kapı'da restorasyon ve rekonstrüksiyon başlıyor. Zindan Kapı surları ihtişamıyla ortaya çıkıyor. Zindan Kapı da Bursa'ya değer katacak."

Altepe, Hisar bölgesine değer katacak çalışmaların devamında son kapı olan Kaplıca Kapı'nın da yenileneceğine ifade etti.