Büyükşehir Belediyesinden çöp döküm sahalarındaki kötü kokuya önlem

Büyükşehir Belediyesinden çöp döküm sahalarındaki kötü kokuya önlem
Büyükşehir Belediyesinden çöp döküm sahalarındaki kötü kokuya önlem
BURSA (AA) - Bursa'daki çöp sızıntı ve kanalizasyon alanlarındaki kötü kokunun giderilmesi için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi,...

BURSA (AA) - Bursa'daki çöp sızıntı ve kanalizasyon alanlarındaki kötü kokunun giderilmesi için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 1 milyon lira harcayarak Hamitler çöp sızıntı alanından çıkan kötü kokuyu da ortadan kaldırdı.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın çevresiyle sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması yolundaki çalışmaları hızla sürdürdüklerini ifade etti.

En önem verdikleri konulardan birinin de çevre temizliği olduğunu, geçmiş kuşaklardan kendilerine emanet kalan temiz toprak, hava ve suyun gelecek kuşaklara miras bırakılması yönünde yoğun çaba gösterdiklerini belirten Altepe, "Bu kapsamda sadece derelerin rehabilitasyonu ve Gemlik Körfezi'nin temizliği konusunda 1 yıl içinde harcayacağımız para 400 milyon lirayı bulacak" ifadesini kullandı.

Altepe, Bursa'nın her türlü çevre kirliliğinden kurtarılması yönünde sorunlu noktalara birer birer müdahale ettiklerini belirtti. Bunlardan birinin de Hamitler bölgesinde yer alan çöp depolama alanı olduğunu aktaran Altepe, yıllardır yaydığı kötü kokularla bölge insanını rahatsız eden çöp sızıntı suyunun koku giderici ünite imal edilerek rehalibite edildiği bilgisini verdi.

Kentteki çevre yatırımları kapsamında Hamitler Çöp Depolama Alanı'nın da zararsız hale getirildiğini, Büyükşehir Belediyesi olarak en esaslı yatırımı bu bölgeye yaptıklarını kaydeden Altepe, "Alanın çevresini tamamen yeşillendirerek, 700 ağaç diktik. Arıtma tesisine gelen çöp kanalının üzeri açıktı, kapattık. Açık kanaldan kokular çevreye yayılıyordu, kokuyu yapan hidrojen sülfür koku giderici ünite imal ederek kokuyu yok ettik. Yapılan düzenlemelerle birlikte koku oranı 10'da 1'e düşürüldü. Yaklaşık 1 milyon liralı yatırımla hem çevre güzelleşti hem de vatandaşların şikayetleri ortadan kaldırıldı" değerlendirmesinde bulundu.