Büyükşehir Belediyesinin "ova ilçeleri" yatırımları

Büyükşehir Belediyesinin "ova ilçeleri" yatırımları
Büyükşehir Belediyesinin "ova ilçeleri" yatırımları
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: - "Bizde limit yok. Siz isteyin, biz yapalım. Yeter ki yaptığımız yatırımlar boşa gitmesin, yaptığımız tesisler kullanılsın"

BURSA (AA) - Hafta sonunu Bursa'nın ova ilçelerinden Mustafakemalpaşa ve Karacabey'de geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, muhtarlarla bir araya geldi, hayata geçirdikleri dev bütçeli yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mustafakemalpaşa Belediyesi Düğün Salonu'ndaki toplantıda, daha önce ilçelere ve kırsal kesime hizmet götüren Özel İdare kapandığı yıl 17 ilçede köy yolları için yatırımlarının toplam tutarının 7 milyon lira olduğunu hatırlatan Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından sadece bir ilçeye bunun iki katına yakın yol yatırımı yaptığını hatırlattı.

İlçe merkezlerinin modern bir şehir görüntüsü kazanması, kırsal kesimin ise gelir düzeyinin artarak, yaşam kalitesinin yükseltilmesi noktasında her alanda yatırımlarının devam ettiğini belirten Altepe, "Daha yeni başladık. Kısa zamanda Büyükşehir'in farkı bu bölgelerde çok daha iyi görülecek" ifadelerini kullandı.

AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ve Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan'ın da katıldığı toplantıda Altepe, ilçede yıllardır bekleyen dev bütçeli yatırımların bir bir hayata geçirilmeye başlandığını vurguladı.

Yeni sistemde tarımdan ticarete, turizmden sanayiye kadar her alanda kalkınmanın Büyükşehir Belediyesi ile olacağına dikkati çeken Altepe, Mustafakemalpaşa'da 12 milyon liralık yol, 11 milyon liralık da altyapı yatırımı yaptıklarını, biber kurutma tesislerinin de faaliyete başladığını anımsattı.

Mustafakemalpaşa'da sadece 3 kalemde yaklaşık 25 milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Altepe, şunları kaydetti:

"Özel İdarenin kapandığı yıl 17 ilçenin köy yollarına 7 milyon liralık yatırım yaptı. Biz sadece Mustafakemalpaşa'ya bunun iki katına yakın yol yatırımı yaptık. Mustafakemalpaşa Belediyesinin imkanları belli. 75 milyon lira bütçesi var. Biz sadece arıtma tesisleri ve altyapı için 75 milyon liralık yatırım başlatıyoruz. Yine 25 yıldır yapılamayan spor kompleksine başlıyoruz o da 25 milyon lira bütçeli bir iş. Kule Restoran 15 milyon liralık bir iş. Sadece iki proje ile 40 milyonluk yatırım buraya geliyor. Yine Ticaret Borsası ile bu bölgeye hitap edecek canlı hayvan ve et borsası kuruyoruz. 300 dönüm alanda kamulaştırmalara başladık. Bizde limit yok. Siz isteyin, biz yapalım. Yeter ki yaptığımız yatırımlar boşa gitmesin, yaptığımız tesisler kullanılsın."

- Karacabey'deki yatırımlar

Daha sonra Karacabey'e geçen Altepe, burada da Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürpark'ta yapılan sosyal tesislerde muhtarlarla bir araya geldi.

Yeni Büyükşehir Yasasının ilçeler ve kırsal kalkınma için getirdiği avantajlara değinen Altepe, artık Türkiye 'de yeni bir dönemin başladığını ifade etti.

Eskiden ilçe belediye başkanlarının bile köylere hizmet vermesinin yasak olduğunu hatırlatan Altepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi ilçe belediye başkanı da başkanı da köylerde Büyükşehir Belediye Başkanı da köylerde. Eskiden DSİ'den veya karayollarından bir iş makinesi istediğinizde, 'Mazot koyarsanız veririz' derlerdi. Kabul ettiğinizde iş makinesi gelirdi. İki gün çalışırdı, üçüncü gün makine buradan İznik'e taşınırdı. Orada üç gün çalışır, oradan da Mustafakemalpaşa'ya taşınırdı. Artık o devir kapandı. Bütün ilçelerimizde şantiyeler kurduk. Her hafta yeni makineler geliyor. Bu ilçedeki iş makinesi sadece burada çalışıyor. Başka ilçeye gitmesine gerek yok çünkü orada da iş makinesi var. Böylelikle yıllardır bekleyen hizmetler kısa sürede tamamlanıyor. 1,5 yıl içinde Karacabey'de 14,2 milyon liralık yol çalışması yaptık. İçinde bulunduğumuz sosyal tesisleri tamamladık. Yine Karacabey boğazında sahilde düzenleme projelerimiz başladı. Bu yaptıklarımız daha başlangıç. İnşallah kısa zamanda Büyükşehir Belediyesinin varlığını çok daha iyi hissedeceksiniz."

Bu toplantıya da katılan Milletvekili Matlı ise Büyükşehir Yasası çıkarılırken özellikle muhalefet tarafından ülkeyi satmakla suçlandıklarını anımsatarak, bugün gelinen noktada ne kadar doğru bir yasa çıkarıldığının herkes tarafından görüldüğünü belirtti.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ile Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da ilçelerinde hayata geçirilen yatırımlardan dolayı Altepe'ye teşekkür etti.