Büyükşehir'den uyuşturucuyla mücadele için yeni sistem

Büyükşehir'den uyuşturucuyla mücadele için yeni sistem
Büyükşehir'den uyuşturucuyla mücadele için yeni sistem
- Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe : - ''Sağlıklı bir toplum için bununla da yetinmeyeceğiz. Şehir merkezindeki hakim noktalarda ilk adım ve danışma, yardım alma noktaları kuracağız. Tedavi gören bağımlıların rehabilitasyon merkezlerini kullanarak yakalandıkları illetten tamamen kurtulmalarını ümit ediyoruz''

BURSA (AA) - Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'daki uyuşturucu ve madde bağımlılığı oranını uygulayacakları yeni bir sistemle sıfıra indirgemek istediklerini açıkladı.

Başkan Altepe, Ovaakça'da bulunan AMATEM merkezini ziyaret etti. AMATEM Müdürü Dr. Dilek Aslanan'dan klinik hakkında bilgiler alan Altepe, Bursa'da uyuşturucu ve madde bağımlılığına yönelik önce önleme, sonra tedavi, ardından da rehabilitasyona dayalı yeni bir sistem kurmak istediklerini dile getirdi. Altepe, kurulacak sistemi işleterek de bağımlılıkla ilgili kesin sonuç almak istediklerini söyledi.

Altepe, mevcut AMATEM merkezlerinde uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla ilgili sadece tedavi sürecinin işletildiğini kaydetti. Altepe, tedavilerin 30-40 gün sürdüğünü, sonunda kişinin bağımlılıktan kurtarıldığını fakat ilerleyen süreçte hastalığın tekrar baş gösterebildiğini ifade etti.

Şu anda rehabilitasyon merkezleriyle ilgili çalışmalara başladıklarını, kısa zamanda tamamlamayı planladıklarını belirten Başkan Altepe, ''Sağlıklı bir toplum için bununla da yetinmeyeceğiz. Şehir merkezindeki hakim noktalarda ilk adım ve danışma, yardım alma noktaları kuracağız. Tedavi gören bağımlıların rehabilitasyon merkezlerini kullanarak yakalandıkları illetten tamamen kurtulmalarını ümit ediyoruz'' dedi.

Altepe'ye AMATEM ziyaretine eşlik eden Bursa Devlet Hastanesi Müdürü Halil Karahan ise, bağımlılıkla mücadelenin toplumda halledilmesi gereken en öncelikli konu olduğunu vurgulayarak, ''Bu sıkıntı çığ gibi büyümüştü. Şu anda geriye dönüş başladı. İnşallah Büyükşehir'in de desteğiyle uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla ilgili oranı sıfıra çekmeyi düşünüyoruz. Önce önlemek, sonra tedavi etmek ve rehabilitasyona yönelik çalışmalarımız var'' ifadelerini kullandı.