Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması
Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması
- Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dündar ile Ankara Temsilcisi Gül'ün tutuklanması, Bursa ve Çanakkale'de protesto edildi

BURSA/ÇANAKKALE (AA) - Bursa ve Çanakkale'de, bazı sivil toplum kuruluşları ile sendikaların temsilcileri, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasını protesto etti.

Bursa'da, Heykel semtindeki Atatürk Anıtı'nın önünde toplanan Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ile bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, tutuklamalara tepki gösterdi.

"Özgür Basın Susturulamaz" dövizleri taşıyan grup adına ÇGD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Deniz basın açıklaması yaptı.

Çanakkale'de de bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, ÇGD Çanakkale Şubesi'nin çağrısı üzerine Ahmet Piriştina Meydanı'nda bir araya geldi.

Üzerinde Can Dündar ve Erdem Gül'ün fotoğraflarının bulunduğu ve "Özgür Basın Susturulamaz" yazılı pankart açan grup, çevrede bulunan işletmelere ve vatandaşlara Cumhuriyet gazetesi dağıttı.

Bu sırada bir işletmenin çalışanları, gazetenin izinsiz dağıtıldığı gerekçesiyle gruba tepki gösterdi. Kısa süre yaşanan tartışmanın ardından İskele Meydanı'na geçen grup, burada protestolarını sürdürdü.

Grup, basın açıklamasından sonra dağıldı.