CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya:
- "(Bursa Valisi Karaloğlu'nun sözleri) Cumhuriyet Halk Partisi olarak işçiye, emekçiye değer veren bir partiyiz ve Vali'nin 'Sizi buraya gömerim' lafını kabul etmiyoruz"

BURSA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nun yapımı süren İznik Devlet Hastanesini incelemeleri sırasında sarf ettiği sözlere ilişkin, " Cumhuriyet Halk Partisi olarak işçiye, emekçiye değer veren bir partiyiz ve Vali'nin 'Sizi buraya gömerim' lafını kabul etmiyoruz" dedi.

Akkaya, inşası devam eden hastanenin önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Vali Karaloğlu'nun geçen hafta hastane inşaatını denetimi sırasında sarf ettiği sözleri protesto etmek için toplandıklarını söyledi.

Valinin hastanenin inşaatını denetlemeye gelmesinin gayet normal bir uygulama olduğunu ve bu uygulamayı takdirle karşıladıklarını ifade eden Akkaya, Karaloğlu'nun inşaat işçiliğini beğenmemesi, bu konuda tepkisini ortaya koymasını ve düzeltilmesini istemesinin de çok doğru bir yaklaşım olduğunu belirtti.

Akkaya, ilgili firmanın ihale şartnamesi ve sözleşmeye göre inşaatı yapmak zorunda olduğunu, Valinin bu konudaki tepkisini de olumlu bulduklarını dile getirerek, "Ancak itirazımız bunların ötesinde. Anlaşılıyor ki Sayın Vali'nin itirazı kötü işçiliğin düzeltilmesinin yanı sıra 23 Mayıs'a yetiştirilmesine yönelik talimatından kaynaklanan bir söylemi; biz bu söyleme itiraz ediyoruz. Diyor ki Sayın Vali, '23 Mayıs'a kadar burayı yetiştiremezseniz sizi buraya gömerim.' Bu, şu demek oluyor; burada üretim zorlaması talimatı var Sayın Vali'nin, yani 'ne yapın ne edin 23 Mayıs'a kadar burayı yetiştirin' demesi bir üretim zorlamasıdır" diye konuştu.

"İnşaat sırasında 23 Mayıs'a kadar burada olabilecek iş kazasının üretim zorlamasından olacağı açıktır ve bunun sorumlusu da Sayın Vali olacaktır" diyen Akkaya, "Valinin 'Sizi buraya gömerim' demesi, işçiye, emekçiye verilen değerin ne kadar olduğu da ortadadır. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Akkaya, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak işçiye, emekçiye değer veren bir partiyiz ve Valinin 'Sizi buraya gömerim' lafını kabul etmiyoruz" dedi.