Çilek Mobilya, kurumsal sürecinde dünyayla aynı frekansa geçti

Çilek Mobilya, kurumsal sürecinde dünyayla aynı frekansa geçti
Çilek Mobilya, kurumsal sürecinde dünyayla aynı frekansa geçti
- Firma, dünyanın en büyük iş ve ERP yazılımı SAP programları sayesinde hem tedarik zincirinde hem de satış organizasyonlarında yabancı müşterileriyle aynı dili konuşmaya başladı - Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Çilek: "İster Avrupalı ister Ortadoğulu müşterilerimiz olsun, onlarla hem tedarik zincirleri açısından hem satış organizasyon ve siparişler anlamında aynı dili konuşmamız işlerimizi çok kolaylaştırdı"

BURSA (AA) - Bebek, çocuk ve genç odalarının önde gelen markalarından Çilek, dünyanın en büyük iş ve Kurumsal Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning-ERP) yazılımı SAP programları sayesinde hem tedarik zincirinde hem de satış organizasyonlarında yabancı müşterileriyle aynı dili konuşmaya başladı.

ERP ile küresel boyutlara ulaşan hedeflerini destekleyecek en uygun teknolojik sistemleri hayata geçiren Çilek, bu yeni sistem sayesinde tek çatı altında topladığı süreçlerden gelen konsolide edilmiş verilerle karar alıcıların daha hızlı ve doğru sonuca ulaşmasını sağlayıp hedeflerini gerçekleştiriyor.

Çilek, artık üretimden planlamaya, raporlamadan bütçelemeye, Müşteri İlişkileri Yönetiminden (Customer Relation Managment-CRM) kariyer planlamasına kadar tüm operasyonlarında inovatif uygulamalara yer veriyor.

Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Muzaffer Çilek, ERP sistemi ile firmadaki tüm süreçlerin tek çatı altında yürütülmesi ve sağlanan başarıyı, İnegöl ilçesindeki Çilek Mobilya fabrikasında çalışanlarıyla pasta keserek kutladı.

- "Tüm birimleri içine kattık ve herkes son derece memnun"

Muzaffer Çilek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni teknolojiler ve dijital gelişmeler konusunda dünyayı yakından takip ettiklerini ifade ederek, özellikle bilgi teknolojileri alanında çeşitli işbirlikleri kurup şu anda dünyada akım haline gelmiş ve Türkiye 'de de büyüyen alanlarda dijital yatırımlar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

ERP fikrinin ilk olarak 6 yıl önce gündemlerine geldiğini ancak pratikte ERP'ye geçen şirketlerin yüzde 60-70'inde süreçlerin başarısız geçtiğini gördüklerini, bu yüzden 3 yıl geciktiklerini anlatan Çilek, şöyle konuştu:

"Maalesef bu korkudan dolayı 3 yıl geciktirdik, tam 3 yıl önce başladık ve bugün de tüm birimlerde, ünitelerde bunu yerleştirmiş olduk. Tabii aslında hiç korkulacak bir şeyi yokmuş, bunu çok başarılı olarak tamamladık. İstedik ki bunun korkulacak bir şey olmadığını diğer işletmeci arkadaşlara gösterelim. Hakikaten ERP, öyle araştırdığınız zaman 'Ya bu sistem zor, işte adapte edemeyiz, yeniliğe direnç var, eski programları hala kullanırız, o yüzden biz de bunu geciktirelim' dememeleri lazım. İnandığınız zaman çok rahatlıkla oluyor. Maliyet muhasebesinden başladı bu olay, maliyet muhasebesi ihtiyacından çıktı, şimdi üretimden planlamaya, bütçeden CRM'ye kadar tüm birimleri içine kattık ve herkes son derece memnun. İyi ki bu sisteme inanarak girmişiz. Bundan sonra hayat çok daha kolay olacak."

- "Şimdi herkes aynı dilden konuşuyor"

Çilek, yeni sistemle elde ettikleri somut kazançlara da değinerek, şunları kaydetti: 

"Bir kere kesinlikle herkes aynı dilden konuşuyor. Tek bir bilgi var, tek ve doğru bilgi var. Daha önce her birimin, her bölümün kendi programlarından çıkardığı bilgi vardı. Hepsi kendisinin doğru olduğuna inanıyordu ama hepsi yanlıştı. Şimdi bir yerden bilgi alıyoruz ve hepsi doğru. Bu çok önemli. Herkes ayrı hesaplama yapıyor. Sonuçta doğru rakama hiç ulaşamadık, ne zaman ki bu sisteme geçtik, şimdi herkes tek kaynaktan tek bilgi alıyor, içimiz rahat."

Çilek, firmalarının bir ayağının sürekli yurt dışında olduğunu vurguladı.

Uygulamaya başladıkları sistemle ortak bir platform oluştuğunu dile getiren Çilek, "İster Avrupalı ister Ortadoğulu müşterilerimiz olsun, onlarla hem tedarik zincirleri açısından hem satış organizasyon ve siparişler anlamında aynı dili konuşmamız işlerimizi çok kolaylaştırdı. Zaten müşteri diyor ki 'Siz bu programı kullanıyorsanız biz sizinle iyi anlaşırız.' Alışveriş daha kolay oluyor" değerlendirmesinde bulundu.