Cinayetin zanlısı 13 yıl sonra yakalandı

Cinayetin zanlısı 13 yıl sonra yakalandı
Cinayetin zanlısı 13 yıl sonra yakalandı
- İstanbul'da 2001'de cesedi bulunan Azeri uyruklu kadının katil zanlısı tutuklandı

İSTANBUL (AA) - İstanbul'da 2001'de başı gövdesinden ayrılmış şekilde cesedi bulunan Azeri uyruklu kadının katil zanlısı, 13 yıl sonra yakalandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği ekipleri, 28 Nisan 2001'de kesilen başı ve bacakları Şişli'de, 5 gün sonra ise Bakırköy sahilindeki kayalıklarda başı bulunan kadının öldürülmesine ilişkin dosyayı yeniden ele aldı. Polis, kadının kimliğini belirlemek amacıyla çalışma başlattı.

Cinayet dosyasını 13 yılın ardından tüm ayrıntılarıyla inceleyen polis, kadının cesedinin bulunduğu tarihlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü 'ne başvuran Azerbaycan uyruklu Salih Dadaşova'nın, annesi Tazegül Dadaşova'nın kayıp olduğunu bildirdiğini tespit etti.

Bu ayrıntı üzerine Azerbaycan polisi ile temasa geçen ekipler, Salih Dadaşova ve kardeşlerinden alınan kan örneklerinin İstanbul'a gönderilmesini sağladı.

Adli Tıp Kurumu'nda kadının doku örnekleri ile Azerbaycan'dan gelen kan örnekleri karşılaştırıldı. Tahlil sonucunda, DNA örneklerinin birbiriyle uyuştuğu ve ölen kadının Tazegül Dadaşova olduğu belirlendi.

Bu gelişme üzerine katil zanlısını tespit etmek için Tazegül Dadaşova'nın özel hayatını mercek altına alan İstanbul polisi, Dadaşova'nın 2001'de birlikte yaşadığı M.S. adlı Türk'ün yakalanması için çalışma başlattı. 

M.S'nin 2001'de kullandığı cep telefonu sinyalleri ve görüşmelerini inceleyen polis, cinayetin işlendiği gün Tazegül Dadaşova ile M.S'nin aynı adreste olduğunu belirledi. Olaydan sonra İstanbul'da ayrılarak Bursa'nın Gemlik ilçesine yerleştiği tespit edilen M.S, gözaltına alındı.

Zanlının sorgulamasında, suçlamaları kabul etmediği bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı.