Çocukken işe başladığı kebapçıda 70 yıldır çalışıyor

Çocukken işe başladığı kebapçıda 70 yıldır çalışıyor
Çocukken işe başladığı kebapçıda 70 yıldır çalışıyor
- Bursa'da "yamalı pantolon"la 7 yaşında başladığı kebapçı dükkanındaki işini 70 senedir sürdüren Seymen, sağlığı elverdiği sürece çalışmayı düşünüyor - Seymen: "Burada 70 yıldır çalışıyorum, bu işi bırakmak hiç aklımdan geçmedi" - İş yeri sahibi İskenderoğlu: "Recep ağabeyimizi, ailemizin bize emaneti olarak görüyorum. Recep ağabeyimizin heykelini, yaşayanlardan biri olarak yapma gayretindeyim"

BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - Yunanistan'dan göç ettikleri Bursa'da, 7 yaşındayken bir kebapçı dükkanında mesleğe başlayan ve 70 senedir aynı firmada çalışan Recep Seymen (77), emeklilik hakkı kazanmasına rağmen işinden ayrılmayı aklından geçirmiyor.

Seymen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babası öldükten sonra annesiyle Mudanya ilçesine taşındıklarını ve 7 yaşında iken 1945 yılında bir kebapçıda çalışmaya başladığını söyledi.

Yamalı pantolonlu olarak girdiği lokantada, 1965'te vefat eden iş yeri sahibi Süleyman İskenderoğlu'nun "Üzerin yamalı ama temiz. Yarın sabah saat 07.00'de işe başla" dediğini dile getiren Seymen, evine gittiğinde sevinçten sabaha kadar uyuyamadığını anlattı.

Seymen, belirtilen saatte işe başladığını ve aralıksız 70 yıldır aynı dükkanda çalıştığını belirterek, "Çok yokluk çektim. 70 yıldır burada çalışıyorum. Bu işi bırakmak hiç aklımdan geçmedi. Yasal olarak emekli oldum ama buradan emekli olmadım" diye konuştu.

İş yerini ve patronlarını çok sevdiğini dile getiren Seymen, sağlığı el verdiği sürece çalışmaya devam etmek istediğini belirtti.

- "150 yıllık bir markanın 70 yılına tanıklık etmiştir"

Firmanın sahibi Yavuz İskenderoğlu da Seymen'i aileden biri olarak gördüklerini söyledi.

Önce Bursa'da, ardından Türkiye 'de ve sonunda dünya çapında bilinen bir marka haline geldiklerini ifade eden İskenderoğlu, şunları kaydetti:

"Ailesi onu bize teslim etmiş, 7 yaşından 77 yaşına kadar yaşamını bizlerle beraber geçirmiştir. Bu, dünyada örnek bir yaşam biçimidir. Pek planlanmış değil ama örnek teşkil edecek bir durum. Bu kadar uzun süre çalışmasında işine sadık olması önemli rol oynuyor. Recep ağabeyimiz, 150 yıllık bir markanın 70 yılına tanıklık etmiştir. Bu, bizim için de bir gurur kaynağıdır. İş yerimizdeki lakabı 'dede usta'dır. Allah uzun ömür versin, her türlü şakayı, ciddiyeti çok iyi bilir. Samimiyetle söylüyorum; bir gün izin alıp da 'gidiyorum' dememiştir. Gittiği zaman da işini eksik yapmış zanneder. Bazen zorla 'Haydi git, bugün senin izin günün' deriz. Recep ağabeyimizi, ailemizin bize emaneti olarak görüyorum. Çocuklarım dahil olmak üzere onun gerek kendisine gerekse ailesine sahip çıkma noktasında iddiamız, inancımız sonsuzdur. Şimdi Recep ağabeyimizin heykelini, yaşayanlardan biri olarak yapma gayretindeyim."