"Çocuklarınıza süslü bebek almayın"

"Çocuklarınıza süslü bebek almayın"
"Çocuklarınıza süslü bebek almayın"
- UÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Başal: - "Süslü bebekler çocukları genç kızlığa özendirip masum duygularını yaşamalarına izin vermiyor. Bu tarz oyuncaklar yapay bir nesil ortaya çıkmasına neden oluyor"

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Handan Asude Başal, ebeveynlere çocuklarına süslü bebekler almamalarını tavsiye ederek, "Süslü bebekler çocukları genç kızlığa özendirip masum duygularını yaşamalarına izin vermiyor. Bu tarz oyuncaklar yapay bir nesil ortaya çıkmasına neden oluyor" ifadesini kullandı.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Başal, oyuncak seçimi konusunda ailelere tavsiyelerde bulundu.

Denetimsiz şekilde piyasada satılan ve çocukların sağlığını tehdit eden Uzak Doğu menşeli oyuncaklardan çocukların uzak tutulmasını isteyen Başal, "Çocuklarımıza bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimine katkıda bulunacak oyuncaklarla tanıştırmalıyız. Oyuncaklar çocukların yaş grubuna da uygun olmalı" görüşünü aktardı.

Ailelere çocukları için bez bebek almaları önerisinde bulunan Başal, şunları kaydetti:

"Çocuklar bez bebeği yastık gibi kullanıp sıcaklığını hissediyor ve hayal gücünü geliştiriyor ama süslü, sarı saçlı manken gibi bir bebek özentiden başka bir şey değil. Süslü bebekler çocukları genç kızlığa özendirip masum duygularını yaşamalarına izin vermiyor. Bu tarz oyuncaklar yapay bir nesil ortaya çıkmasına neden oluyor. Süslü bebekler 5-6 yaşlarındaki çocukları çocukluğunu yaşamadan genç kızlığa özendiriyor. 'Nasıl güzel bir elbise giyebilirim, nasıl makyaj ve saç yapabilirim?' düşünceleri peşine düşüyor. Çocuklarınızı hayal gücünü geliştirebilecek oyuncaklarla tanıştırın. Mesela çamaşır yumuşatıcı kapaklarını biriktirin ve oynamaları için çocuklarınıza verin. Kapakları fincan gibi kullanıp onları lego yaparlar ve oyuncaklara kıyasla daha uzun süre oynarlar. Çocuklar, ebeveynlerinin devamlı diyet yapmalarından da etkilenir. Evde devamlı diyet yapan biri varsa çocuk onu örnek alıp yemek yemek istemez. Yemek yerken tablet bilgisayar ve cep telefonu izlettirmek de onları sanal aleme alıştırıyor. Bunun yerine çocuklarınızı parklara götürün ve doğayla daha fazla buluşturun."