Dağcılar, Uludağ'daki 79 yıllık sığınağı istiyor

Dağcılar, Uludağ'daki 79 yıllık sığınağı istiyor
Dağcılar, Uludağ'daki 79 yıllık sığınağı istiyor
BURSA (AA) - Dağcılar, Türkiye'nin kış turizmi merkezlerinden Uludağ'da, zirveye yakın bir alanda 1936'da inşa edilen sığınağın onarılarak yeniden...

BURSA (AA) - Dağcılar, Türkiye 'nin kış turizmi merkezlerinden Uludağ'da, zirveye yakın bir alanda 1936'da inşa edilen sığınağın onarılarak yeniden hizmete sunulmasını bekliyor.

Uludağ Dağcılık Kulübü Başkanı İsmet Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 bin 486 metre rakımlı alanda yer alan Zirvetepe Sığınağı'nın, kayakçıların ve dağcıların olumsuz hava koşullarından korunması amacıyla, dönemin Bursa Valisi Şefik Soyer'in talimatıyla 79 yıl önce inşa edildiğini söyledi.

Adeta harabe durumunda olmasına rağmen bu kulübeden özellikle kışın yararlandıklarını belirten Şentürk, şöyle konuştu:

"Zirvetepe Sığınağı, o dönem 40 işçinin katırlarla su ve diğer malzemeleri taşımasıyla betonarme olarak inşa edilmiş. Zirvetepe'de böyle bir sığınağın bulunması çok önemli. Bu kulübe yaklaşık 80 yıldır kış sporları yapan kayakçılara ve dağcılara hizmet veriyor. Bugün bir viraneye dönmüş durumda. Buraya çıkan dağcıların kulübeyi sığınma yeri olarak kullanabilmeye çok ihtiyacı var. Çok şiddetli rüzgardan dolayı, doğu yönünde bir kapı açılarak restore edilmesi gerekiyor. Bu sığınağın tadilatı için her türlü desteğe hazırız. Bursalı dağcılar olarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den sığınağın tadilatı için destek bekliyoruz. Çünkü bu bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir değil."