Demirtaş Köprülü Kavşağı'nın temeli atıldı

Demirtaş Köprülü Kavşağı'nın temeli atıldı
Demirtaş Köprülü Kavşağı'nın temeli atıldı
- Kavşağın gelecek yıl ilkbahar mevsiminde hizmete alınması planlanıyor

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından "Ulaşılabilir Bursa" hedefiyle projelendirilen Demirtaş Köprülü Kavşağı'nın temeli törenle atıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, Bursa'nın daha ulaşılabilir bir kent olması için raylı sistemlerden yeni açılan alternatif yollara kadar her alanda ulaşım faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kentin sıkıntılı olan tüm yollarına kavşaklar yaptıklarını anlatan Altepe, "İzmir Yolu'nu kavşaklarla rahatlattık, şimdi sıra Yalova Yolu'nda. Uzun yılların beklentisi olan Demirtaş'ta köprülü kavşak çalışmasına başlıyoruz. Çalışmaların en çok 6 ay sürmesi planlanıyor ancak bu kavşağı 4,5 ay gibi bir sürede açmayı ve bahar aylarında ulaşıma nefes aldırmayı istiyoruz" dedi.

Altepe, Demirtaş Köprülü Kavşağı hakkında şu bilgileri verdi:

"Yakın Doğu Çevre Yolu ile İnönü Caddesi kesişiminde inşa edilen kavşak, toplam 96 bin metrekare alan konuşlandırıldı. Bursa- Ankara istikametinde kesintisiz ulaşıma imkan sağlayacak olan kavşakla aynı zamanda Gülbahçe ve Demirtaş mahalleleri arasındaki ulaşım da 44 kirişli, çift açıklıklı 30 metre genişliğindeki kesintisiz köprü üzerinden sağlanacak. Kavşak dört kollu yani yonca kavşak olarak inşa ediliyor. Köprülü kavşak inşası kapsamında toprak işleri, sanat yapıları, köprü işleri, üst yapı işleri, altyapı işleri, çevre düzenleme çalışmaları, trafik yönlendirme ve asfalt işleri yapılacak. Kamulaştırmalarla Demirtaş Köprülü Kavşağı yaklaşık 30 milyon liraya mal oluyor. Alsa İnşaat tarafından yapılacak olan kavşak, 2015 yılı bahar aylarında açılacak. Demirtaş Köprülü Kavşağı ile trafik rahatlayacak, Bursa nefes alacak."

- "Her işin en iyisini Bursa'ya yapmaya özen gösteriyoruz"

Bursa'nın, her alanda ulaşımın keyfini sürdüğünü ifade eden Altepe, doğu, batı, güney, kuzey demeden kentin gelişimini hedeflediklerini vurguladı.

Ulaşımda tıkanan damarları bir bir açtıklarını dile getiren Altepe, şöyle konuştu:

"Konforlu ve çağdaş ulaşım sistemleri ile vatandaşlarımız rahat ediyor, tramvaylarımızı artık kendimiz üretiyoruz. Havadan ulaşımda farklı alternatifleri vatandaşlarımıza sunuyoruz. Kavşak yapımı kapsamında geçtiğimiz dönem Bursa'ya kazandırdığımız Alaaddinbey Özlüce Kavşağı ile ağır tonajlı araçların sanayi bölgelerine ulaşımı kolaylaştı. Kestel Köprülü Kavşağı ile Bursa'nın güçlü ulaşım zincirine bir halka daha eklendi. Esenevler Köprülü Kavşağı ile Ankara Yolu'nda kesintisiz ulaşım dönemi başladı. Emek kavşağı hizmet alanı itibariyle Bursa'nın en kapsamlı kavşağı konumunda. Diğer kavşak projelerimiz arasında da Bademli Köprülü Kavşağı, Buttim Köprülü Kavşağı, Yeni Yalova Yolu Pınar Caddesi Köprülü Kavşağı, Gemlik Köprülü Kavşağı düzenlemesi de yer alıyor. Bursa sevgimizi hizmetlerle gösteriyoruz. Bursa'ya eserler kazandırıyoruz. Her işin en iyisini Bursa'ya yapmaya özen gösteriyoruz. Bursa dünya kenti, marka kent olacak. Çalışmalarımız bu yönde gelişerek devam ediyor."

Daha sonra Altepe, AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Hakan Çavuşoğlu ve Bedrettin Yıldırım, Osmangazi Belediyesi Başkanvekili Yunus Şahin, ilçe belediye başkanları ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla butona basıp kavşağın temeline ilk harcı döktü.

Törene,  AK Parti İl Başkanvekili Asım Amil, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı Remzi Topuk, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ve vatandaşlar katıldı.