Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal:

Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal:
Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal:
- "(Koalisyon görüşmeleri) Bütün siyasi aktörlerin sağlıklı bir değerlendirme yapacakları kanaatindeyim"

BURSA (AA) - Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, "(Koalisyon görüşmeleri) Bütün siyasi aktörlerin sağlıklı bir değerlendirme yapacakları kanaatindeyim" dedi.

Uysal, partisinin Bursa İl Başkanlığı tarafından Kültürpark'taki bir restoranda düzenlenen iftara katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na hükümetin kurulması yönünde görev verildiğini hatırlatan Uysal, hükümetin kurulması için siyasilerin üzerilerine düşenleri yapması gerektiğini söyledi.

Zaman kaybedilmeden hükümetin kurulması gerektiğini vurgulayan Uysal, şöyle konuştu:

"Seçimlerden sonra ortaya çıkan tablo tek tek baktığımızda Mecliste temsil edilen partilerin kendi öncelikleri ile beraber deyim yerindeyse bir sonraki siyasi hamleye hazırlanırcasına bugünü bir geçiş dönemi olarak gördüklerini görüyoruz. Fakat  Türkiye 'nin geçiş dönemi diyebileceğimiz adlandıramayacağımız çok kronik meseleleri var. Bu açıdan baktığımızda ben tekrar iktidar partisi hüviyetinde 12 yılın sorumluluğunu taşıyan AK Parti'nin diğer bütün muhalefet partileriyle beraber çok sağlıklı bir değerlendirme yapması  ve denetlenebilir, dengelenebilir iktidarıyla, muhalefetiyle demokratik rejimin işleyeceği, aksayan yanlarını süratle halledileceği, demokrasi adalet merkezinde yeniden Türkiye'de çarkların işlenmesinin önünü açacak bir koalisyonun kurması lazım. "

Türkiye'nin biriktirdiği pek çok meselesinin olduğunu savunan Gültekin, "Bugün dış konjonktürün bize dayattığı çok kritik meseleler var. Bütün bunları sağlıklı bir zemin içerisinde değerlendirebilecek yine meşru zemindeki meşru siyasettir. Eğer problemlerin demokratik ve hukuki kanalları işlenirse bu meseleler çok rahat çözülebilir. Süratle hareket edilmesi gerekir. Türkiye'nin yeniden fabrika ayarlarına dönmesi gerekir, ihtiyacı vardır. Bütün bu ihtiyaçlara demokratik rejim içerisinde çözüm aramak gerekir. Bunun için ben bütün siyasi aktörlerin sağlıklı bir değerlendirme yapacakları kanaatindeyim" değerlendirmesinde bulundu.