Deveci armudunda rekolte kaybı

Deveci armudunda rekolte kaybı
Deveci armudunda rekolte kaybı
- Gürsu Ziraat Odası Başkanı Dönmez: - "Bu sene deveci armudu rekoltemiz 35 bin ton civarında. Geçen kış döneminde havaların soğuk gitmesi nedeniyle yüzde 10 gibi bir rekolte kaybımız oldu"

BURSA (AA) - Türkiye 'nin Deveci armudu üretim merkezlerinden Bursa'nın Gürsu ilçesinde, bu yıl rekoltenin 35 bin ton olması bekleniyor.

Orhan Gazi Parkı'nda, Gürsu Ziraat Odası ile  ABD 'nin Southern Üniversitesi tarafından bu sene ikincisi düzenlenen "Gürsu Deveci Armudu Şenliği"nde vatandaşlara 4 ton armut dağıtıldı.

Oda Başkanı Kamil Dönmez, etkinlikte AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gürsu'da hasadın sürdüğünü söyledi.

İlçede yılda ortalama 40 bin ton deveci armudu üretildiğini belirten Dönmez, "Bu sene deveci armudu rekoltemiz 35 bin ton civarında. Geçen kış döneminde havaların soğuk gitmesi nedeniyle yüzde 10 gibi bir rekolte kaybımız oldu. Fiyatlar bu sene maalesef beklediğimiz gibi değil. İhracat konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. Beklentimiz fiyatların biraz daha yukarı çıkması" diye konuştu.

Dönmez, özellikle Orta Asya, İran , Suriye , Azerbaycan gibi pazarlara daha fazla ürün göndermek istediklerini ve bu ülkelere ihracat koşullarının iyileşmesini beklediklerini kaydetti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Azerbaycan

  ,

  İran

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  Asya

  ,

  Ziraat

  ,

  kış