Doç. Dr. Şenay, AP ve Lordlar Kamarası'nda İslamofobiyi anlattı

Doç. Dr. Şenay, AP ve Lordlar Kamarası'nda İslamofobiyi anlattı
Doç. Dr. Şenay, AP ve Lordlar Kamarası'nda İslamofobiyi anlattı
BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bülent Şenay, Avrupa...

BURSA (AA) - Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bülent Şenay, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) ve İngiltere Lordlar Kamarası'nda İslamofobi ve güvenlik politikaları hakkında konuşmalar yaptı.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) İnanç Özgürlüğü Danışma Konseyi Üyesi de olan Şenay, konuşmalarında, Avrupa'da teröre karşı önlem adı altında geliştirilen güvenlik politikalarının Müslümanlara yönelik İslamofobik ayrımcılıkları artıran bir etki bıraktığını vurguladı.

Şenay, özellikle Fransa'daki kanlı terör saldırıları sonrası Avrupa Müslümanları üzerinde oluşturulan baskının, İslamofobi'yi artırarak Müslümanların yaşamlarını zorlaştırdığını belirtti.

Müslümanların toplumun doğal bir parçası olarak Avrupa'nın geleceğine katkıda bulunacak vatandaşlar olarak görülmesi ve buna göre kamu politikalarının belirlenmesi gerektiğine işaret eden Şenay, yalnız Müslümanların tehdit unsuru olarak gösterilmesine yol açmakla kalmayan, İslam'ı da din olarak "medeniyet dışı" gören Batılı oryantalist sosyopolitik söylemlerin, "bir arada yaşanabilir bir Avrupa toplumu" için ümit vermediği, klasik pozitivist düşünce biçimlerindeki dini kamusal alandan dışlayan din algısının hala Müslümanlarla ilgili kamu politikalarında etkili olduğunu ifade etti.

Şenay, bu konularda daha sağlıklı bir zemine ulaşmak için akademi, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğine ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.