Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
- Uludağ Stratejik Araştırmalar Platformu Başkanı Ayyıldız: - "Mısır'da, Suriye'de, Irak'ta, Gazze'de yapılan zulümlere gösterilen tepkiler gibi yine tek yürek olup Doğu Türkistan içinde tepkiler verebiliriz"

BURSA (AA) - Uludağ Stratejik Araştırmalar Platformu (USAP) Başkanı Azmi Ayyıldız, Mısır, Suriye , Irak ve Gazze'de yapılan zulümlere gösterilen tepkiler gibi Doğu Türkistan'daki Müslümanlar için de tek yürek olunabileceğini vurguladı.

Ayyıldız, yazılı açıklamasında, Doğu Türkistan'ın, Türk ve İslam dünyasının en mağdur ve mazlum bölgesi olduğuna dikkati çekerek, Türkiye 'nin yaşanan bu zulme karşı tepkisini artırması gerektiğini belirtti.

Doğu Türkistan olarak bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslümanlara uygulanan vahşetin ramazan ayında iyice arttığını bildiren Ayyıldız, başta Türkiye ve Batı ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın dikkatini bu zulme çekmesi gerektiğine değindi.

Ayyıldız, şunları kaydetti:

"Doğu Türkistan'da dünyanın en vahşi, en zalim katliam haberleri gelmektedir ama ülkemizde birkaç sivilin sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışmasından başka ses duyulmamaktadır. Bu utanç verici sessizlik bir an önce son bulmalıdır. Doğu Türkistan'daki mazlum ve mağdur Müslüman Türk kardeşlerimiz, soykırım, asimilasyon ve imha politikaları altında ezilmektedir. Yeni neslin dünyaya gelişi engellenerek 30 yılda 15 milyon çocuk katledilmiştir. İbadet yasak, Müslümanların oruç tuttuğu için öldürüldüğü haberlerini almaktayız. Mısır'da, Suriye'de, Irak'ta, Gazze'de yapılan zulümlere gösterilen tepkiler gibi yine tek yürek olup Doğu Türkistan içinde tepkiler verebiliriz. USAP olarak, zulmün her türlüsünü, nerede olduğuna ve kimden geldiğine bakılmaksızın karşısında olduğumuzu bir kez daha yüksek sesle yineliyoruz."