DOSAB'da termik santral kurulması girişimine karşı eylem

DOSAB'da termik santral kurulması girişimine karşı eylem
DOSAB'da termik santral kurulması girişimine karşı eylem
BURSA (AA) - Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) yapılması planlanan termik santral projesi, bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri...

BURSA (AA) - Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) yapılması planlanan termik santral projesi, bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri tarafından yürüyüşle protesto edildi.

 

Setbaşı'nda toplanan ve pankart ile dövizler taşıyan grup, Atatürk Caddesi'ndeki tarihi Valilik binası önüne kadar slogan atarak yürüdü.

Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Durmuş Berk, son 4 aydır uyuyamadıklarını, DOSAB yöneticilerinin kömürlü termik santral kurma kararının hayatlarını alt üst ettiğini söyledi.

Günde bin 200 ton kömür yakacak bir termik santralin Bursa Ovası'na kurulacağını savunan Berk, şunları kaydetti:

"DOSAB santralinin bir yılda yakacağı kömür halen Bursa'da kullanılan kömürün 10 katıdır. Kullanılan kömür nedeniyle meydana gelen hastalıklar ve ölümler ortadayken hangi vicdan, kömürlü termik santral yapılmasına karar verebilir? Santral, binlerce ton havayı kirletecek gaz ve yüz binlerce ton kül çıkaracak. Oluşacak asit yağmurları, topraklarımızın, suyumuzun, bahçedeki mahsulümüzün üzerine yağacak. Atalarımızdan kalan bu toprakları torunlarımıza bırakmak istiyoruz. Bir zamanlar adına 'Yeşil Bursa' denilen bu güzel kentimizin duman altında kalmasını istemiyoruz."

Grup, Kent Meydanı'na kadar yürüdükten sonra bir süre halay çekip dağıldı.