Dünya Madenciler Günü

Dünya Madenciler Günü
Dünya Madenciler Günü
- CHP Bursa İl Başkanı Çelik: "Soma'da, Tuzla'da, Karaman'da Ermenek'te inşaatlarda patlayan imalathanelerde, yanan işçi çadırlarında, düşen asansörlerde su altında kalan servis araçlarında... Kısacası ölümün nereden ve nasıl geldiğini bilmediğimiz bir kan cumhuriyeti yaşıyoruz. 12 yılda 14 bin 500 işçi yaşamını yitirdi"

BURSA (AA) - CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik, "Soma'da, Tuzla'da, Karaman'da Ermenek'te inşaatlarda patlayan imalathanelerde, yanan işçi çadırlarında, düşen asansörlerde su altında kalan servis araçlarında... Kısacası ölümün nereden ve nasıl geldiğini bilmediğimiz bir kan cumhuriyeti yaşıyoruz. 12 yılda 14 bin 500 işçi yaşamını yitirdi" dedi.

" Dünya Madenciler Günü" dolayısıyla Şehreküstü Meydanı'nda toplanan CHP üyeleri, yanlarında getirdikleri sobaya kömür atarak, madenci kaskı takıp yüzlerine kömür lekesi sürdü.

Grup adın basın açıklaması yapan Çelik, maden ocakları ve kazalarında hayatlarını kaybedenleri rahmetle andıklarını söyledi.

Madencilerin  yaşam koşullarının iyi olmadığını savunan Çelik, "Soma'da, Tuzla'da, Karaman'da Ermenek'te inşaatlarda patlayan imalathanelerde, yanan işçi çadırlarında, düşen asansörlerde su altında kalan servis araçlarında... Kısacası ölümün nereden ve nasıl geldiğini bilmediğimiz bir kan cumhuriyeti yaşıyoruz. 12 yılda 14 bin 500 işçi yaşamını yitirdi" diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli ise "Maalesef yaşamlarını maden ocaklarında yitiren tüm maden işçilerimizi umuyorum Azize Santa Barbara gibi hatırlayacak nice müminler ve müminelerimiz olacak" ifadesini kullandı.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.