Dünya Parkinson Günü

Dünya Parkinson Günü
Dünya Parkinson Günü
- 6 ilde "Birlikte Yürüyelim" adıyla eş zamanlı gerçekleştirilen etkinliklerin Bursa ayağı, UÜ Tesisleri Wamtes Kükürtlü Kafe'de yapıldı - UÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zarifoğlu: "Parkinson hastalığına yakalanmak her şeyin bitmesi anlamına gelmiyor. Bu hastalıkta her zaman yapılacak bir şeyler var"

BURSA (AA) - Parkinson Hastalığı Derneğince 6 ilde "Birlikte Yürüyelim" adıyla eş zamanlı gerçekleştirilen etkinliklerin Bursa ayağı, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tesisleri Wamtes Kükürtlü Kafe'de gerçekleştirildi.

UÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada,  Türkiye 'de parkinson hastası sayısının 100 bin civarında olduğunu söyledi.

Hastalığın çoğunlukla 60'lı yaşlarda ortaya çıktığını belirten Zarifoğlu, "İlk ortaya çıkan belirtiler, vücudun sağında veya solunda ellerde titremeler olarak görünüyor ya da ikinci bir belirti olarak hareketlerde yavaşlama ile başlayabiliyor, zamanla bu belirtilerde artış görülüyor" dedi.

Zarifoğlu, bu hastalıkta öncelikle tanı koymanın çok önemli olduğunu, bu aşamadan sonra tedaviye başlandığını anlattı.

Tedavi sürecine değinen Zarifoğlu, şöyle konuştu:

"Tedavi başlangıcında genellikle çok iyi sonuçlar alınıyor ama 5'inci yıldan sonra ilaçla ilgili birtakım problemler başlayabiliyor. Bu 10'uncu yıla kadar devam ediyor ve 10-15 yıla kadar da ilaçla ilgili düzenlemeler yaparak hastayı, günlük yaşantısını, aktivitesini daha düzenli, verimli halde tutmaya çalışıyoruz. Bugünkü modern tedavide ilaç tedavileri ağızdan alınan ilaç tedavileri dışında enjeksiyon şeklinde tedavi, doğrudan mideye ilaç verme tedavisi ve cerrahi tedavi olarak sayabiliriz. Cerrahi tedavi genellikle 10'uncu yıldan sonra düşünülecek bir yöntemdir ve bu tedavi her hasta değilde hekim tarafından takip edilen hastaya yapılacak bir yöntemdir. Parkinson hastalığına yakalanmak her şeyin bitmesi anlamına gelmiyor. Bu hastalıkta her zaman yapılacak bir şeyler var. Bütün amacımız, hastanın günlük yaşantısını verimli bir şekilde sürdürmesini sağlamaktır."

- Biri parkinson hastası çiftin yaşadıkları

Parkinson hastası Ayşe Çetin'in eşi Ali Çetin de hastalığın eşinde ilk olarak titreme ve sağ bacağında ağrıyla başladığını dile getirdi.

Bu belirtilerden bir iki yıl sonra 10-15 adım atamamaya başladığını aktaran Çetin, "Dinlenerek yürüme durumundaydı. Evde yapması gereken işleri yaparken zorlanıyordu. Hemen hemen 8-9 yıl sürdü. Daha sonra Mehmet hocayla görüştük, onun yardımıyla ilaçlarla şu anda bayağı iyi duruma geldi. Şu anda durumu iyi gözüküyor, sadece odaklanma konusunda bazen sıkıntı oluyor" ifadesini kullandı.

 

Ayşe Çetin ise tedaviyle ağrıları kesildikten sonra hareketler yapmaya başladığını, bunun çok faydasını gördüğünü ifade ederek, "Önceden 5-6 adımı zor yürürken şimdi 500 metre yürüyebiliyorum. Yürürken çevreye bakınamıyorum; dengeyi sağlamak adına. Bazen de heyecanlandığım zaman titreme oluşabiliyor ama şu anda onun da üstesinden gelmeye başladım" diye konuştu.

Hasta ve hasta yakınlarının, hastalıkla daha kolay başa çıkmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için neler yapılabileceği konusunda doktorlar ve uzmanlar tarafından bilgilendirildiği etkinlikte, uçurulan balonlarla umutlar ve dilekler gökyüzüne gönderildi. Etkinlik alanında, hastalarla kısa bir süre yürüyüş de yapıldı.