"Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni"

"Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni"
"Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni"
- Başbakan Yardımcısı Arınç: "Bu istikrarın bozulmaması lazım. Ekonomideki gelişmelerin, başarıların, yani ekonomik istikrarın temelinde siyasi istikrar var ve bu ikisi siyam ikizi gibi. Birbirinden ayrılması mümkün değil" - "Daha dün duyduğum bir haber beni heyecanlandırdı. Tofaş, iki tane yeni önemli markası için Bursa'da milyon dolarlık yatırımlar yapmak için karar aldı"

BURSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bu istikrarın bozulmaması lazım. Ekonomideki gelişmelerin, başarıların, yani ekonomik istikrarın temelinde siyasi istikrar var ve bu ikisi siyam ikizi gibi. Birbirinden ayrılması mümkün değil" dedi.

Arınç, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla düzenlenen "Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, Bursa'nın ihracat, üretim ve istihdam  Türkiye 'nin yüz akı olduğunu ifade ederek, kentin hemen her alanda yarıştığını ve bu yarışları başarıyla tamamladığını söyledi. 

Bursa'da sanayici ve iş adamlarının güzel bir uyum içinde çalıştıklarını ifade eden Arınç, 10'dan fazla organize sanayi bölgesiyle (OSB), İhtisas OSB'leriyle, küçük sanayisi ve diğerleriyle Bursa'nın, 10 binlerce SGK kayıtlı işçisi bulunduğunu kaydetti. 

Arınç, BTSO Başkanı İbrahim Burkay'ın yeni bir vizyonu, ufku Bursa'ya getirdiğini belirterek, "Bursa artık yeni alanlarda söz sahibi olmalı. Uzay, havacılık, savunma sanayi, yüksek teknolojileri, bunların hepsini ekliyor ve bunları sadece sözde bırakmıyor. Yaptıkları, yapacakları gerçekten Bursa için çok önemli. ben bu yolda hepinize başarılar diliyorum" diye konuştu. 

Sadece salonda oturduğu masada bile sağına soluna baktığı zaman, her biriyle iftihar ettiği sanayicileri gördüğünü dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

"Bunların markaları sadece Bursa'nın, Türkiye'nin değil, dünya markası. İsimlerini saymaya gerek yok. Siz onları tanıyorsunuz. Onlarla bütün Türkiye iftihar ediyor. Üretimimiz, ne kadar kaliteli olur, ihracatımız ne kadar bütün dünyaya yayılır, istihdama ne kadar çok katkıda bulunabilirsek bizler o kadar mutlu olacağız. Daha dün duyduğum bir haber beni heyecanlandırdı. Tofaş, iki tane yeni önemli markası için Bursa'da milyon dolarlık yatırımlar yapmak için karar aldı. Şüphesiz sadece otomotiv değil, her marka artık bugün önemli bir kazanımdır, Bursa'nın, Türkiye'nin yüzünü her zaman ak ediyor."

- "İstikrarın bozulmaması lazım"

Arınç, Bursa'daki bütün konuşmalarında bir cümleye vurgu yaptığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Bu istikrarın bozulmaması lazım. Ekonomideki gelişmelerin, başarıların, yani ekonomik istikrarın temelinde siyasi istikrar var ve bu ikisi siyam ikizi gibi. Birbirinden ayrılması mümkün değil. Birisinin yokluğu veya birisinin hastalığı, öbürünü de hasta ediyor. O yüzden Bursa, bunun en çok kıymetini bilecek illerimizdendir. Sizler sadece sanayiyle üretimle değil, Türkiye'nin demokrasisine, özgürlüklerine ve bu sağlam istikrarın devamına da katkı sağlıyorsunuz, sağlamalısınız. Türkiye'nin sorunları, siz sanayici ve iş adamlarının da sorunlarıdır. İnşallah ümit ediyorum ki bu istikrar devam ettikçe, 2008 krizinden en çok etkilenen ülkelere baktığımızda, Türkiye nasıl başarılı yönetilmişse, bundan sonra da hiçbir ekonomik kriz Türkiye'yi etkilemeyecek, bundan biz fırsatlar çıkarmasını da çok iyi öğreneceğiz."

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın biraz önce kendisine çok güzel bir şey söylediğini, bunu ifade etmek isteğini belirten Arınç, "25 dönüşüm programı hazırlanmıştı, Sayın Başbakanımız bunlardan 9'unu dün geniş bir oturumla bütün Türkiye'ye taktim etti. Sayın Babacan diyor ki; bizim dönüşüm projelerimizin temelinde, Bursa'daki sanayinin, iş adamlarının yatırımlarının güzel örnekleri vardır. Sizi ayrıca bu bakımdan kutluyorum. Bursa'nın bu dönüşüm programlarına örnek olması, Bursa'nın ve sizlerin başarısıdır" değerlendirmesinde bulundu. 

- "Dönüşüm programını desteklediğimizi ifade etmek istiyorum"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da hep birlikte yeni Türkiye'yi inşa ederken, sanayideki dönüşümü de gerçekleştirmek için öncelikli ekonomik reformları hayata geçirmek gerektiğini söyledi. Burkay, şunları kaydetti: 

"Bu noktada, Bursa iş dünyası olarak dan açıklamış olduğunuz 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı içinde yer alan 25 yapısal dönüşüm programını desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. Öncelikli dönüşüm programı eylem planlarının reel sektöre yeni bir sıçrama dönemi yaşatabileceğine olan inancımız Bursa iş dünyasında büyük bir heyecan yaratmıştır. Ülkemize yeni bir vizyon kazandıracak dönüşüm eylem planlarının her birini hayata geçirdikçe Türkiye bu yeni dönemde başarı hikayeleri yazacak ve rekorlara imza atacaktır." 

Törene, Başbakan Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Arınç'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile 18 büyükşehir belediye başkanı da katıldı.