Endüstriyel kazaların önlenmesi için eğitim verilecek

Endüstriyel kazaların önlenmesi için eğitim verilecek
Endüstriyel kazaların önlenmesi için eğitim verilecek
BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), "Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi" konulu eğitim düzenleyecek.BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker...

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), "Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi" konulu eğitim düzenleyecek.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, yaptığı açıklamada, gerçekleştirilecek eğitim programıyla endüstriyel kazaların önlenmesi konusunda firmaları bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kasımda düzenlemeyi planladıkları eğitim programıyla tehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda büyük endüstriyel kazaları ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarını en asgariye indirmeyi düşündüklerini dile getiren Duran, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 30 Aralık 2013 tarihli yönetmeliğinin de bulunduğunu belirtti.

Duran, "Eğitimlerimizi endüstriyel kazalar konusunda çalışan Türk ve yabancı uzmanlar tarafından gerçekleştireceğiz. Bursa dünyası açısından son derece önemli bir alanda düzenleyeceğimiz eğitimlerden sanayicilerimizin ve ilgili tüm kuruluşlarımızın temsilcilerinin yararlanmasını arzu ediyoruz" ifadesini kullandı.

Program kapsamında, Seveso çerçeve eğitimi, risk analizi, tehlikeli ekipman gruplandırma ve kimyasal maruziyet değerlendirme, patlama dokümanı hazırlanması, geçmiş kaza araştırması, felaket senaryolarının hazırlanması, işlevsel güvenlik, güvenilirlik merkezli bakım, modelleme, büyük kaza önleme politikası ve güvenlik raporunun hazırlanması konularında eğitimler verilecek. 

 Söz konusu eğitim programı hazırlıkları için BTSO'da gerçekleştirilen toplantıya, Duran ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Planlama ve Zarar Azaltma Dairesi Grup Başkanı Mehmet Akif Alkan, AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı ve diğer yetkililerin katıldığı bildirildi.