"Endüstriyel Simbiyoz Programı Bilgilendirme Toplantısı ve Sinerji Çalıştayı"

"Endüstriyel Simbiyoz Programı Bilgilendirme Toplantısı ve Sinerji Çalıştayı"
"Endüstriyel Simbiyoz Programı Bilgilendirme Toplantısı ve Sinerji Çalıştayı"
- BEBKA Genel Sekreteri Değirmenci: "Endüstriyel simbiyozun birinci ve en önemli ayağı, rekabet gücünü arttırmasıdır. Firmaların önümüzdeki çetin rekabet koşullarında ayakta kalabilmeleri için bu konuyu mutlaka gündemlerine almaları gerekiyor"

BURSA (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğince yürütülen "Endüstriyel Simbiyoz Programı Bursa İli Bilgilendirme Toplantısı ve Sinerji Çalıştayı" yapıldı.

Kent merkezindeki bir otelde düzenlenen çalıştayda konuşan BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, amaçlarının endüstriyel simbiyozu sistematik olarak bir program dahilinde ele alıp bölgelerinde bununla ilgili sürdürülebilir bir yapının oluşturulmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Endüstriyel simbiyoz konusu üzerinde yaklaşık iki yıldır çalıştıklarını hatırlatan, Değirmenci, şunları kaydetti:

"Endüstriyel simbiyoz, birbirinden bağımsız olarak çalışan işletmeler arasında rekabet ve verimlilik odaklı işbirliğini amaçlayan bunun yanı sıra en temel haliyle de bir firmanın atığının diğer bir firmaya girdi olarak katılmasını hedefleyen bir sistemdir. Amacımız endüstriyel simbiyozu sistematik olarak bir program dahilinde ele alıp bölgemizde bununla ilgili sürdürülebilir bir yapının oluşturulmasını sağlamak. Endüstriyel simbiyozun birinci ve en önemli ayağı, rekabet gücünü arttırmasıdır. Firmaların önümüzdeki çetin rekabet koşullarında ayakta kalabilmeleri için bu konuyu mutlaka gündemlerine almaları gerekiyor. Endüstriyel simbiyoz projelerinin gerçekleşebilmesi için ciddi bir Ar-Ge çalışması yapmak gerekebiliyor. Bu da üniversite, sanayi işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayabilecek bir platformun oluşmasına zemin hazırlıyor."

Endüstriyel simbiyozun girişimciliğe de katkı sağladığına dikkati çeken Değirmenci, "Bugün bu toplantıların 4'üncüsünü gerçekleştiriyoruz ve toplamda üç ilde 500'ün üzerinde simbiyoz olanağı tespit ettik. Bunların her biri üzerinde çalışılıp doğrulanması gereken konular. Ancak bu sayının yüzde 5'i bile hayata geçse, 25'e yakın yeni iş fikri ortaya çıkmış olacak. Dolayısıyla girişimciler ve yatırımcılar için de yeni iş imkanlarının oluşması ciddi önem arz ediyor" ifadesinde bulundu.

Ardından, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Koordinatörü Ferda Ulutaş, "Endüstriyel Simbiyoz kavramı ve uygulama teknikleri" konulu sunum gerçekleştirdi.