"Enerji Eyaleti"nden BTSO'ya ziyaret

"Enerji Eyaleti"nden BTSO'ya ziyaret
"Enerji Eyaleti"nden BTSO'ya ziyaret
BURSA (AA) - Almanya'nın "Enerji Eyaleti" olarak bilinen Aşağı Saksonya Eyaleti'nden iş adamları, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (BTSO) ziyaret...

BURSA (AA) - Almanya'nın "Enerji Eyaleti" olarak bilinen Aşağı Saksonya Eyaleti'nden iş adamları, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (BTSO) ziyaret etti.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) hizmet binasında gerçekleşen ziyarette, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Şener, BTSO'nun makro düzeydeki projeleri ve Bursa sanayisindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Şener, Bursa'dan Almanya'ya ihracat yapan yaklaşık bin 100, 137 de Almanya sermayeli firma bulunduğunu belirterek, kent ekonomisinde Almanya'nın ayrı bir yeri olduğunu vurguladı. Şener, şunları kaydetti:

"Almanya ve Bursa arasında yüksek teknoloji başta olmak üzere önemli ticari işbirliğimiz var. Bu imkanlarımızı farklı alanlarda da sürdürmeye devam etmeliyiz. Çünkü Almanya bizim rakibimiz değil, stratejik ortağımız. Bursa ekonomisine kazandırılan Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi, ulusal kalkınma hedeflerine ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sunacak. Teknoloji OSB, kara, demir ve deniz bağlantısının yanı sıra modern altyapısı ile firmalarımızın rekabet gücüne büyük katkı sağlayacak. Bu merkez, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Marmara Havzası'nın kalbinde yer alıyor. Teknoloji OSB, yenilenebilir enerji kaynaklarının da ağırlıklı olarak kullanılacağı bir bölge olacak."

Aşağı Saksonya Ekonomi, Çalışma ve Trafik Bakanlığı Sanayi ve Denizcilik Dairesi Müdürü Ingelore Hering de Alman iş adamlarının Bursalı firmalarla işbirliği yapmak istediklerini söyledi. 

Eyaletin ülke ekonomisine büyük bir katma değer sağladığını, bölgenin yenilenebilir enerji, makine, otomotiv, gıda ve tarım sektörlerinde öncü olduğunu aktaran Hering, şöyle konuştu:

"BTSO öncülüğünde yüksek teknolojili üretim için geliştirilen projeler, kent ve ülke ekonomisine büyük fayda sağlayacak. Almanya'nın kalkınmasında yüksek teknoloji üretiminin büyük payı var. Bursa'ya kazandırılan Teknoloji OSB de bölge için altın değerinde. İsabetli bir hamleye imza attığınız için sizleri kutluyorum. Alman iş adamlarının da bu bölgeye yatırım yapması konusunda desteğe hazırız."