'Enerji Kaynaklı Tarımsal Destekleme Projesi' tanıtım toplantısı yapıldı

'Enerji Kaynaklı Tarımsal Destekleme Projesi' tanıtım toplantısı yapıldı
'Enerji Kaynaklı Tarımsal Destekleme Projesi' tanıtım toplantısı yapıldı
- Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2014 yılı Doğrudan Faaliyet Destek programı kapsamında, Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi tarafından hazırlanan 'Yenişehir Havzası Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Tarımsal Destekleme Projesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı

BURSA (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2014 yılı Doğrudan Faaliyet Destek programı kapsamında, Enerji Verimliliği derneği Bursa Şubesi tarafından hazırlanan 'Yenişehir Havzası Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Tarımsal Destekleme Projesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Bir otelde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, Bursa'da 4 yıldır kamuoyunu bilgilendirmek ve enerji verimliliğinde farkındalık oluşturmak üzerine çalıştıklarını dile getirdi.

Proje ile bölgede 12 ay ekonomik faaliyetin devam ettirilmesini amaçladıklarını ifade eden Uysal, "Yenişehir, günde ortalama 6,16 saat güneş görüyor. Türkiye ortalaması ise 7,2 saat. Türkiye'nin ortalama bin 311 kilowatt/metrekare güneş kapasitesi olmasına karşılık, Yenişehir'in bin 400 kilowatt/metrekare güneş aldığını görüyoruz." dedi.

Bununla ilgili olarak 2 yönetimin haricinde 3 farklı teknolojiyi incelediklerini söyleyen Uysal, şunları kaydetti:

"Bu teknolojilerin bu büyüklükte hiçbir uygulaması henüz ülkemizde bulunmamaktadır. Bu bağlamda projemizin Türkiye'de ilk olma özelliği olduğunu da belirtmek istiyorum. Enerjinin dünya sorunudur ve bu konu memleket meselesi haline gelmiştir. İsraf edilen enerji, cebimizden havaya attığımız paradır, kaynak israfıdır, cari açıktır. Hedeflediğimiz şey, proje ile hem Yenişehir'de tarımın enerji maliyetlerini düşürme hem de çevreyi kirletmeyen temiz enerji kaynakları ile enerji üretmektir. Enerji verimliliğine verilecek destekler, ülke ekonomisine verilmiş destektir. Bu proje Temiz Tarımın Temiz Enerji ile yapılabileceğini gösteren ilk uygulama olacaktır."

Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ise geleceğin kapısını aralayacak şeyin enerji olduğunu belirterek, "Bu bağlamda ben projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum. Çünkü başarı, herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi ile olur. Türkiye'nin enerji kapasitesine büyük katkı sağlayacak bu başarılı proje de çok uyumlu bir ekip çalışması ile olmuştur" ifadesini kullandı.