Enflasyon rakamlarının yankıları

Enflasyon rakamlarının yankıları
Enflasyon rakamlarının yankıları
- BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Baylan: "Ekonomimizde gerekli olan büyüme performansını sağlamak için belirsizliklerin azaltılmasını, yatırım ortamının iyileştirilmesini ve yapısal reformlara odaklanılması gerekliliğini vurgulamak istiyoruz"

BURSA (AA) - Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, "Ekonomimizde gerekli olan büyüme performansını sağlamak için belirsizliklerin azaltılmasını, yatırım ortamının iyileştirilmesini ve yapısal reformlara odaklanılması gerekliliğini vurgulamak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Baylan, şubat ayı enflasyon verileriyle makro ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdiği yazılı açıklamasında, şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,71 arttığını belirterek, yıllık enflasyon oranlarının gelecekteki seyrinde,  gıda fiyatlarında ve kur türbülansının belirleyici olacağını vurguladı. 

Kurun etkisiyle mart ayı aylık enflasyon rakamının bir miktar daha yüksek gelebileceğinin beklendiğini aktaran Baylan, faiz indirimiyle ilgili tartışmaların da gerek politikaların koordinasyonu gerekse kurumların ve para politikasının kredibilitesi açısından yararlı olmadığını savundu.

Baylan, döviz kurundaki yükselişin ihracatı olumlu etkilemesi beklense de mevcut pazardaki kriz ve jeopolitik riskler ile avro alanındaki iştahsızlığın ihracat rakamlarını olumsuz etkilediğini ifade ederek, ihracat rakamlarında bu ay görülen düşüşün son çeyreğe kadar benzer şekilde devam edebileceğini öngördüğüne dikkati çekti. 

Büyümenin sağlanması için belirsizliklerin azaltılması gerektiği görüşünü bildiren Baylan, şunları kaydetti: 

"Cari açıkta gözlenen iyileşmenin, büyüme performansımızı da azalttığı gerçeği, Türkiye ekonomisinin temel sorunu olarak karşımızda duruyor. Dış açık kısıtı altında büyüme performansının sürdürülebilir olmayacağı herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. BUSİAD olarak, daha önce dile getirdiğimiz gibi, ekonomimizde gerekli olan büyüme performansını sağlamak için belirsizliklerin azaltılmasını, yatırım ortamının iyileştirilmesini ve yapısal reformlara odaklanılması gerekliliğini vurgulamak istiyoruz."


  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  Türkiye

  ,

  Yatırım

  ,

  Para

  ,

  faiz

  ,

  gıda

  ,

  yönetim