Engellilere "temsili askerlik" uygulaması

Engellilere "temsili askerlik" uygulaması
Engellilere "temsili askerlik" uygulaması
- Bursa'da, İl Jandarma Komutanlığındaki bir günlük temsili askerlik uygulaması, üniformalarını giyen 166 engelli ve aileleri ile protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi - Engellilere, günün anısına, yemin töreninde giydikleri üniforma ve botlar hediye edildi

BURSA (AA) - Bursa'da 166 engelli, İl Jandarma Komutanlığındaki "temsili askerlik uygulaması" kapsamında üniformalarını giyip yemin ederek, bir günlüğüne de olsa vatani görevlerini yapmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, yemin törenindeki konuşmasında, Genelkurmay Başkanlığının direktifleri doğrultusunda, anayasal bir ödev olan askerliği çeşitli nedenlerle yerine getiremeyen kişiler için bir günlük temsili uygulama yapıldığını söyledi.

Askerliğin, her Türk gencinin yapması gereken en kutsal görevlerden biri olduğunu vurgulayan Akkuş, "Sizler bu üniforma ve kutsal askerlik yeminiyle tam bir asker olacaksınız. Sevgili Mehmetçikler, hayata sımsıkı sarılınız, yaşama sevincinizi asla kaybetmeyiniz. Bugün gösterdiğiniz azim ve özveriyle de hepimize örnek oldunuz" dedi.

Daha sonra ant içen engelliler adına konuşan Aysun Bahar, "Mehmetçik" olmanın gurur ve onurunu yaşadıklarını dile getirdi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün Türk gençliğine emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmayı en önemli görev olarak gördüklerini anlatan Bahar, "Bu şerefli görevi, engelli olduğumuz için diğer arkadaşlarımız gibi tam anlamıyla yerine getirme imkanımız olmadığını düşünenler olabilir. Engelli olan bizlerin, vatanın savunulması gerektiğinde hiçbir engel tanımadan canla başla mücadele edeceğimizden, gerektiğinde vatan ve millet uğruna seve seve canımızı feda edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

Resmigeçidin ardından aileleriyle öğle yemeği yiyen engellilere, törende giydikleri üniforma ve botlar hediye edildi.

Engellilerden Yahya Şahin (22), gazetecilere yaptığı açıklamada, bir günlüğüne de olsa askerlik yapmanın gururunu yaşadığını bildirdi.

Kalça çıkıklığı nedeniyle vatani görevini yapamayan Hamit Kabaca (77) da 4 çocuk, 11 torun sahibi olduğunu belirtti.

Evlatlarını ve torunlarını askere uğurladığını ancak vatani görevini yerine getiremediğinden hep içinde bir burukluk olduğunu vurgulayan Kabaca, "Ne mutlu ki askere geldim. Çok mutluyum. Herkese anlatacağım. Benim durumum gençlere örnek olsun. Ne mutlu Türküm diyene" ifadesini kullandı.

Hamit Kabaca'nın oğlu Mehmet Kabaca ise bir dönem kendisini birliğine teslim eden babasını askere getirmenin farklı bir duygu olduğunu kaydetti.

Törene, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Sadık, daire müdürleri, askeri yetkililer ve bir grup gazi katıldı.