Erişkin ve Pediatrik Palyatif Bakım Merkezleri açıldı

Erişkin ve Pediatrik Palyatif Bakım Merkezleri açıldı
Erişkin ve Pediatrik Palyatif Bakım Merkezleri açıldı
BURSA (AA) -  Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Palyatif Bakım ve Dörtçelik Kadın Doğum...

BURSA (AA) -  Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Palyatif Bakım ve Dörtçelik Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Pediatrik Palyatif Bakım Merkezleri hizmete açıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, açılışta, sağlık hizmetlerinde çağ atladıklarını söyledi.

Son 5 yıl içinde yapılan yatırımlarla 6 bin 500 olan yatak sayısının 8 bin 500'e çıktığını belirten Akan, şunları kaydetti:

"Bir yandan fiziki mekanları yenilerken bir yandan yoğun bakım ve yanık merkezleri gibi  özellikli birimleri yenilemeye çalışıyoruz. Bugün bu yatırımlardan olan palyatif merkezimizi açıyoruz. Palyatif bakım adını verdiğimiz tıbbi hizmet türü yatağa bağımlı hastaların yaşam standardının artırılması, kendisinin ve yakınlarının sosyal, ruhsal durumlarında iyileşme sağlanması amacıyla uygulanan hizmettir. Palyatif bakım hizmetleri ile bu kişilere ve diğer aile bireylerine yönelik tıbbi, psikolojik, sosyal ve manevi destek sağlanarak yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır."

Açılışa katılan Ak Parti Bursa Milletvekili Dr. Cemalettin Kani Torun ise hekimliğe ilk başladığı mahallede bu hizmetin açılışına katılmaktan mutluluk duyduğunu bildirdi.

Torun, "Palyatif bakım hizmetleri bizim için aslında yeni bir konu. Bildiğiniz gibi kanser hastaları aileleri tarafından zorlu sıkıntılı süreçlerde bakılırdı. Dolayısıyla bu insanların sıkıntılarının giderilmesi ağrılarının hafifletilmesi için bu tür palyatif bakım merkezleri çok önemlidir. Biz hükümet olarak sağlığa ciddi yatırımlar yapıyoruz" dedi.

Açılışa Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ve çok sayıda hasta yakını katıldı.