Eski Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, söyleşi ve iftara katıldı

Eski Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, söyleşi ve iftara katıldı
Eski Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, söyleşi ve iftara katıldı
- Eski Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Bursa'da BUSİAD tarafından düzenlenen iftar ve "İslam kültüründe inanç özgürlüğü ve bir arada yaşama tecrübesi, İdealler ve sorunlar" başlıklı söyleşi programlarına katıldı

BURSA (AA) - Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (BUSİAD) organize ettiği iftara ve söyleşiye katıldı.

Bursa'da bir otelde düzenlenen iftar programının ardından, " İslam kültüründe inanç özgürlüğü ve bir arada yaşama tecrübesi, idealler ve sorunlar" başlıklı söyleşide konuşan Bardakoğlu, kapalı toplumlarda özgürlüklerin ve ötekilerin fazla önem taşımadığını söyledi.

İnsanin dış dünyaya gönül kapıları kapalı olduğu zaman kendilerini en mutlu, doğru ve yüce olduğunu düşündüğünü aktaran Bardakoğlu, "Herkesin bizim gibi olduğunu düşünürüz. Ama kapılar açılıp iletişim artmaya başlayınca ötekini görmeye başladığımızda, dünyanın rengarenk bir çeşitliliğe sahip olduğunu görürüz. Baharda tabiat nasıl çeşitliyse, nasıl boylarımız, estetiklerimiz, her şeyimiz çeşitliyse düşüncelerimiz, duygularımız, inançlarımız, din ve tanrı anlayışlarımız arasında belli farklılıklar var" dedi.

Bardakoğlu, İslamı ve Müslümanlığın tarihini bilenler için bu durumun garip olmadığına değindi.

Bu konunun teolojik arka planından bahseden Bardakoğlu, şöyle konuştu:

"Biz öteden bu yana tarihi okuduğumuzda ve kaynaklara indiğimizde Adem'den bu tarafa insanlığın bu çeşitliliği yaşadığını görüyoruz. Ama sınırlar kalkınca insanımız bu çeşitlilikle yeni karşılaştı. Allah insanoğlunu yaratıp dünyaya gönderdiğinde, Melekler itiraz ederek, 'Biz ibadet ediyoruz. Her dediğini yapıyoruz. İnsanoğlu yeryüzüne gittiğinde kan dökecek. Niçin yaratıyor ve böyle bir planın programın var' derler. Allah'ta, 'Yapacağımı en iyi bilen benim' dedi ve bizim dünyada kan dökmeyeceğimizi taahhül etmedi. İnsanoğlunu Allah dünyaya özgür iradeyle gönderdi. Ama insana iki resul gönderdi. Biri akıl diğeri peygamberler. Bir de bize kötü duygular, hevesler, arzular ve emeller verdi içimize. Bu program Allah'a ait programdır ve bize aklı, hırsı ve bitmez tükenmez arzular verdi. Allah murad etti ki İnsanoğlu aklıyla mücadele eder. Kötülüklerin üstesinden gelir de Melekleri mahcup ederiz. Çünkü Melekler böyle iradesi olan varlıklar değil. Akılla insan, din, vicdan peygamberler, kitap hep birbirine destek olarak gelmiş ve gönderilmiştir."