Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Bizim yerin altında çok fazla ham maddemiz yok ama yerin üstünde öyle bir değerimiz var ki insanımız, gençlerimiz çocuklarımız. Onu keşfedip gereğini yaptığımızda yerin altında zenginliği olanlardan çok daha fazla kalkınmayı sağlar ve milletimize hediye ederiz"

BURSA (AA) - Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa milletvekili adayı Efkan Ala, "Bizim yerin altında çok fazla ham maddemiz yok ama yerin üstünde öyle bir değerimiz var ki insanımız, gençlerimiz çocuklarımız. Onu keşfedip gereğini yaptığımızda yerin altında zenginliği olanlardan çok daha fazla kalkınmayı sağlar ve milletimize hediye ederiz" dedi.

Ala, Bursa Büyükşehir Belediyesince yapımına başlanan Yıldırım Merkez İmam Hatip Lisesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, millet olarak çocuklara karşı büyük beklenti içinde olduklarını, temeli atılan okulda ilim öğrenileceğini bilgi elde edileceğini belirterek, "Bilgi ile malumatı birbirinden ayırın, aradaki farkı dikkate alın. Biz, sizlerin hür düşünceye sahip olarak yetişmenizi istiyoruz" ifadesini kullandı.

Çocukların bütün enerjisini ve kapasitesini maksimum derecede kullanabileceği ortamı sağlamak gerektiğini vurgulayan Efkan Ala, "Bizim yerin altında çok fazla ham maddemiz yok ama yerin üstünde öyle bir değerimiz var ki insanımız, gençlerimiz çocuklarımız. Onu keşfedip gereğini yaptığımızda yerin altında zenginliği olanlardan çok daha fazla kalkınmayı sağlar ve milletimize hediye ederiz" diye konuştu.

Ala, her ilde üniversite kurduklarını hatırlatarak, gençlerin üniversitelerde eğitim almalarını, üniversite mezunu olarak hayatlarını devam ettirmelerini istediklerini anlattı.

Türkiye 'deki öğrenci sayısının birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğuna işaret eden Ala, şöyle devam etti:

"Bu, büyük bir kazanımdır, servettir. O bakımdan her biriniz Türkiye'nin geleceğine yön verecek kapasiteyi içinizde, zihninizde taşıyor olabilirsiniz. Belki de insanlığın geleceğine yön verecek bir kardeşimiz, içinizde. Onun için kendinizi çok önemseyin. Burada aldığınız bilgiyle alim olabilirsiniz ama bir şeyi buradan alamazsınız, o da irfan. Buradan ya da üniversiteden mezun olmakla alim olsanız da Ömer Seyfettin'in söylediği gibi, arif olamazsınız. İrfanı, esnaftan alabilirsiniz. İrfan, arif insanlar orada. Onların mefkuresini benimserseniz, içinizden arif insanlar da çıkacaktır."

Efkan Ala, daha sonra Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile Yıldırım Merkez İmam Hatip Lisesinin temeline butona basarak ilk harcı koydu.