Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "İnşallah el birliğiyle bu terör problemini de toprağa gömeceğiz ve Türkiye hak ettiği yere, milletimizin arzu ve istekleriyle gelecektir. Bunu başaracağız"

BURSA (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "İnşallah el birliğiyle bu terör problemini de toprağa gömeceğiz ve Türkiye hak ettiği yere, milletimizin arzu ve istekleriyle gelecektir. Bunu başaracağız" dedi.

Ala, Orman ve Su İşleri Bakanlığının 221 milyon liralık 39 tesisin toplu temel atma ve açılış merasimi kapsamında, geçen ağustos ayında Bursa'da Göynüklü, Çağrışan, Nilüferköy ve Aksungur mahalleleri civarında çıkan orman yangınında zarar gören alanlara fidan dikim törenine katıldı.

Törende konuşan Ala, Türk milletinin, bir arada olduğu müddetçe birçok zorluğu aştığını söyledi.

Tarihin, bu konuda pek çok kanıtla dolu olduğunu vurgulayan Ala, şöyle devam etti:

"Tarihte onlarca, binlerce örnek vardır ki ne zaman dara düştüysek, ne zaman mesele devlet meselesi haline geldiyse ve ne zaman bu millet bu konularda el birliği yapmışsa, onları aşmış ve yoluna devam etmiştir. Burada fidan dikeceğiz. Hepimize hayırlı uğurlu olsun. Bursalılar böyle bir problem karşında yekvücut olmuşlar. Evet, bu fidanları dikeceğiz ama bu faaliyette bulunurken yine bugün , dün Güneydoğu'da terörle mücadele ederken bu milletin analarının fidanları orada şehit düştü. Onları rahmetle anıyorum, Allah rahmet eylesin. Ailelerine sizler adına Bursa'dan başsağlığı diliyorum. Onlar hiç ölmeyecek şekilde bizim gönlümüzde, bağrımızda yer edindiler. İnşallah el birliğiyle bu terör problemini de toprağa gömeceğiz ve Türkiye hak ettiği yere, milletimizin arzu ve istekleriyle gelecektir. Bunu başaracağız."

Ala, Türkiye'nin, kendi sorunlarını kendi çözen bir ülke olduğunu dile getirdi.

Sadece İstanbul 'un üniversite sayısının, birçok ülkedeki toplam üniversite sayısından fazla olduğunu anlatan Ala, savunma sanayisinde de önemli mesafeler alındığına dikkati çekti.

Türkiye'nin, Avrupa Birliğine (AB) tam üyelik yolunda da önemli aşamalar kaydettiğine değinen Ala, şu ifadeleri kullandı:

"Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de ülkemizin çok iyi noktalara gelmesini arzu etmeyen iş birlikçiler ve faaliyetleri olabilir. Bizi onlar çok engellemesin, ufkumuzu dağıtmasın. Önemli olan bizim ne yaptığımızdır. Birikimimizi ve yüreğimizi ortaya koyarsak, el birliği yapar, demokrasimizi geliştirirsek, düşünce özgürlüğünün önündeki bütün engelleri yerle bir edersek, ekonomimizin önündeki engelleri ortadan kaldırırsak, 'reform, reform, reform' diyerek her geçen günü bir önceki günden daha iyi hale getirirsek, hedeflerimize çok daha kolay ulaşabiliriz. Ne zaman Türkiye'ye karşı bir saldırı olursa yapacağımız tek şey var, önce 'ama'sız, 'fakat'sız, 'ancak'sız birlikte olmak, birlikte karşı duruş. Sonra çözümlerimiz farklılaşabilir, farklı projeleri gündeme getirebiliriz. Demokrasimiz onun da yolunu açmıştır. Milletimiz sandıkta hangisine oy verirse o da gelip o programını uygulayacaktır ama yeter ki sandığımıza, demokrasimize sahip çıkalım."

Daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile telefon görüşmesi yapan Ala, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Orman Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Ünal, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ağaçlandırma sahasına fidan dikildi.

Bursa il merkezi ile Mudanya ilçesi sınırında 29 Ağustos'ta çıkan yangında 170 hektar ormanlık alan zarar görmüştü. Bu alanın 100 hektarı, 90 bini kızılçam, 11 bini fıstık çamı, 6 bini servi, 3 bini yabanıl meyve (alıç, ahlat, yabani erik ve elma, kızılcık, üvez) olmak üzere 110 bin fidanla ağaçlandırılacak. Kalan 70 hektarlık alana ise genetik bakımdan iyileştirilmiş 600 kilogram kızılçam tohumu edilecek.