Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Türk siyaseti 12 Eylül Anayasası'nın çizdiği sınırlar içinde kalmaya razı olmamalı. Bizim ülkemizin siyaseti, bu alanı çok daha genişletmeli" - "Bir şeye dikkat etmeliyiz; ülkemize, milletimize, kardeşliğimize bir ittifak ya da başka türlü saldırabilirler veya bir engel koymaya çalışabilirler. İşte o zaman hep birlikte, tek yürek olalım, onu bertaraf edelim"

BURSA (AA) - Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa milletvekili adayı Efkan Ala, "Türk siyaseti 12 Eylül Anayasası'nın çizdiği sınırlar içinde kalmaya razı olmamalı. Bizim ülkemizin siyaseti bu alanı çok daha genişletmeli" dedi.

Ala, Bursa Anadolu Dernekleri Federasyonu (BADEF) tarafından düzenlenen "Anadolu Yöresel Lezzetler Fuarı"nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, kardeşliğin birkaç heceden ibaret bir kelime olmadığını söyledi.

Kardeşliğin inşa edilebilmesi için nice bin yılların geçmesi gerektiğini ve geçtiğini ifade eden Ala, "Kardeşlik hukuku, ekopolitik bloklar, bizim binlerce yıldır, tarihten beri getirdiğimiz o kardeşliği ifade etmez. Bizler, çoğu kez yokluğu paylaşarak kardeşliği inşa ettik" diye konuştu.

" Türkiye 'yi dikkate almadan ne Balkanlar'da ne Orta Doğu'da ne de Avrupa 'da bir kararın alınıp maliyetsiz ve istedikleri gibi uygulama imkanı aşağı yukarı yok" ifadesini kullanan Ala, aslında milletin devletten önce AB'ye girdiğini aktardı.

AB'ye girmek için söz verildiğini, bunun için gerekenlerin yapılacağını anlatan Ala, şunları kaydetti:

"Bizim kardeşliğimiz, bu hedefimizi kolaylaştıracak en önemli varlığımızdır. Bu sosyal barışın, sermayenin üzerine ekonomik gelişmemizi de inşa edeceğiz. Sorunlarımız yok mu? Var, var da kim çözecek? Biz çözeceğiz. Çok arzu ettiğimiz şekilde olmayabilir. Arzu ettiğimiz şekilde kim yapacak bunu? Onu da biz yapacağız. Problemler, bizi yıldırmamalı. Bir şeye dikkat etmeliyiz; ülkemize, milletimize, kardeşliğimize bir ittifak ya da başka türlü saldırabilirler veya bir engel koymaya çalışabilirler. İşte o zaman hep birlikte, tek yürek olalım, onu bertaraf edelim."

- "Türkiye, dar bir alanda siyasetle hedeflerine varamaz"

Ala, Türkiye'nin ve milletin hedef birliği sağlaması halinde çözümlerin farklı olacağını, bunun başarılabileceğini vurguladı.

Demokrasinin geliştiğini ancak istenen noktada olmadığını ifade eden Ala, "İstediğimiz yerde olsa 'ileri demokrasi' hedefi koymayız ama oraya varacağımıza yüzde 100 inancım var" dedi.

Ala, askeri dönemden kalma birçok şeyin önündeki yasakları demokratik yollarla kaldırdıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Türk siyaseti, 12 Eylül Anayasası'nın çizdiği sınırlar içinde kalmaya razı olmamalı. Bizim ülkemizin siyaseti, bu alanı çok daha genişletmeli. Türkiye, bu kadar dar bir alanda siyasetle istediği hedeflere varamaz. Siyasetin hedefini biz birlikte genişleteceğiz. Sonra eşitliğine de daha derinden saygı duyacağız. Yeter ki siyasi mekanizmalar içinde bir konu gündeme getirilsin, tartışılsın, milletin beğenisine sunulsun ve milletten onay alınırsa belli bir süre içinde uygulamaya konulsun. Bu, müthiş bir zenginlik, kazanımdır."

Demokratik siyasi istikrarı yakalayan bir Türkiye'nin problemlerini çözerek yola devam edeceğini anlatan Ala, tam tersinin olması halinde ise mesafe alınamayacağını sözlerine ekledi.

Daha sonra fuarın açılış kurdelesini kesen Ala, ardından beraberindekilerle 31 Ekim'e kadar devam edecek Anadolu Yöresel Lezzetler Fuarı'nı gezdi.