Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Şimdi yanı başımızda bir ülke yanıyor ama gelişmiş ülkelerin entelektüel fukaralığı, oradaki duruma zamanında vaziyet edecek kadar derin ve kapsayıcı olmadığından, 'Göç dalgası bizi nasıl vurmaz?' Bunu tartışıyorlar"

BURSA (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Şimdi yanı başımızda bir ülke yanıyor ama gelişmiş ülkelerin entelektüel fukaralığı, oradaki duruma zamanında vaziyet edecek kadar derin ve kapsayıcı olmadığından 'Göç dalgası bizi nasıl vurmaz?' Bunu tartışıyorlar" dedi.

Gençlik Kulüpleri Federasyonunun düzenlediği panele katılan Ala, burada yaptığı konuşmada, cep telefonu, televizyonlar ve internet sayesinde artık tüm kültürlerin ulaşılabilir olduğunu söyledi. Bilgi kirliliğinin de had safhada olduğunu vurgulayan Ala, bilgi kaynaklarının doğruluğunun araştırılması gerektiğini ifade etti. 

Ala, AB ve ABD'nin Cervantes, Kant, Voltaire ve Descartes'dan başlayan Batı aydınlanmasının üzerine inşa edildiğini hatırlatarak, "100-150 yıllık inşa süreci bakalım ne olacak ve nereye doğru gidecek? Gelelim spesifik olarak bizim durumumuza. Türk-İslam dünyasında, 1,5 milyar insanın yaşadığı coğrafyada, sorumluluğumuzun daha derinden hissedileceği coğrafyada maalesef entelektüel kuraklık var. Bir politik çölleşme yaşıyoruz. Bütün bu coğrafya kendi sorunlarına kalıcı çözümler üretemiyor, şiddet diz boyu" diye konuştu.

Suriye'nin durumuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ala, şunları kaydetti:

"Şimdi yanı başımızda bir ülke yanıyor ama gelişmiş ülkelerin entelektüel fukaralığı, oradaki duruma zamanında vaziyet edecek kadar derin ve kapsayıcı olmadığından 'Göç dalgası bizi nasıl vurmaz?' Bunu tartışıyorlar. 1,5 yıl önce Fransa'da bir toplantıya katıldım. Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Kanada İçişleri Bakanları ve ABD Adalet Bakanı tartışıyorlar ama tartışmanın odağında 'Suriye'deki problem AB ülkelerine ya da gelişmiş ülkelere nasıl sirayet etmez?' var. Sıra bana geldiğinde, 'Beyler çok büyük bir yanılgı içindesiniz. Bir ülke yanıyor, siz dumanı bile bize gelmesin?' diyorsunuz. 'Eğer sorumluluğunuzun gereğini yapmazsanız, bu yangını yerinde söndürmek için bir vaziyet almazsanız buranın dumanı da size gelir, hiç istemeyiz ama ateşi de size gelir' dedim. Sonra orada saldırılar oldu. Demek ki globalleşen dünyada, zenginleşen ülkeler eğer zenginliğinin gereğini yapmazsa fakirliğin problemlerini göbeğinde hissedecektir."

Konuşmanın ardından Ala, basına kapalı gerçekleştirilen söyleşiye devam etti.