Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
Eski İçişleri Bakanı Ala:
- "Her bir sandığımız bir petrol kuyusu kadar değerlidir. Yeter ki iyi kıymetlendirelim"

BURSA (AA) - Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa milletvekili adayı Efkan Ala, "Her bir sandığımız bir petrol kuyusu kadar değerlidir. Yeter ki iyi kıymetlendirelim" dedi.

Ala, partisince merkez Osmangazi ilçesi Çiftehavuzlar Mahallesinde düzenlenen nokta mitinginde vatandaşlara hitap etti.

Türkiye'nin G20'ye dönem başkanlığı yaptığını hatırlatan Ala, "Bu kadar hızlı kalkınabilen, dünyanın en hızlı kalkınan 20 ülkesinin dönem başkanlığını yapan Türkiye'den korkuyorlar. İstikrar içinde bir dönem daha kazanırsa, ilk 10 içine girebileceğini biliyorlar. Dünyanın en gelişmiş ilk 10 ekonomisi arasına girdik mi, nasıl bir siyasi güç kazanacağımızı biliyorlar" dedi.

1 Kasım seçimlerinde sandığa sahip çıkmak gerektiğini vurgulayan Ala, şöyle devam etti:

"Onlar ne yaparsa yapsın önemli olan biz ne yapıyoruz? Bizim yapmamız gereken en önemli şey sandığa sahip çıkmak, sandıktan tek başına güçlü bir siyasi istikrar çıkarmak. Sizin çocuklarınız ve geleceğiniz için altından petrolden bu çok daha kıymetli. Yanı başımızda Irak, her yerinden petrol çıkıyor. Bu bölge petrol zengini bir ülke ama kargaşa içinde, zenginlik ve kalkınma üretebiliyor mu? Neden, siyasi istikrar yok, siyasi iklim kışa dönmüş, tipi boran içinde. Yerin altında petrol de olsa başkaları yararlanıyor, oradaki kardeşlerimiz yararlanamıyor, Türkiye'nin yarısı kadar gelire sahip olamıyor. Biz neyle sağlıyoruz tüm bu gelişmeleri, petrol zengini bir ülke değiliz, elmas çıkmıyor, çok değerli madenlerimiz yok, biz siyasi istikrarla sağlıyoruz, onu da sağlayan sandık. Onun için diyorum ki her bir sandığımız bir petrol kuyusu kadar değerlidir. Yeter ki iyi kıymetlendirelim."

Ala, Almanya ve Japonya gibi ülkelerin kalkınmasının siyasi istikrarla gerçekleştiğini belirterek, "Almanya ve Japonya'da da yok doğal kaynak ama nasıl dünyanın en gelişmiş ülkeleri. İşte Türkiye de bu Avrupa Birliği hedeflerine  bu sandıklardan çıkacak istikrarla kavuşacak. Çok önemli bir seçenekle karşı karşıyayız 1 Kasım'da. Ya 4 yıl daha reform üstüne reform yaparak Avrupa Birliği kriterlerini de aşan, onların ne dediğinin de önemi yok, biz onları aşıp geçeceğiz, o reformları yapan bir Türkiye'ye imza atacağız ya da 4 yıl dedikodularla, lüzumsuz tartışmalarla heba olup gidecek" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin 7 Haziran seçimlerinden sonra içinde bulunduğu durumu anlatan Ala, "Memlekete baktılar ki biraz siyasi istikrar ufukta çıkmadı terör örgütleri bile koalisyon kurdu da Türkiye'ye, milletimize saldırdılar. Bu reva mıdır? Onlarla da nasıl baş edileceğini biliyoruz ama bize güç verin bize siyasi istikrar ve iktidar verin inşallah bu meseleleri kardeşçe çözeceğimizi siz biliyorsunuz" ifadelerini kullandı.