Eski İçişleri Bakanı Ala, Bursa'da

Eski İçişleri Bakanı Ala, Bursa'da
Eski İçişleri Bakanı Ala, Bursa'da
- Ala: "Siyasi istikrar ve güven hangi ülkede varsa insanı iyi değerlendiriyor ama bu siyasi istikrar olmalı, demokratik siyasi istikrar" - "Türkiye en gelişmiş 20 ülkenin dönem başkanı. Önümüzdeki dönemde bizim hedefimiz; en gelişmiş 10 ülke arasına girebilmek"

BURSA (AA) - Eski İçişleri Bakanı ve  AK Parti Bursa Milletvekili adayı Efkan Ala, " Türkiye en gelişmiş 20 ülkenin dönem başkanı. Önümüzdeki dönemde bizim hedefimiz en gelişmiş 10 ülke arasına girebilmek" dedi.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (TÜMSİAD) sosyal tesislerindeki bayramlaşma törenine katılan Ala, burada yaptığı konuşmada, Kurban Bayramı'nın Bursa'ya, Türkiye'ye, İslam dünyasına ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni etti.

Hac'da meydana gelen olayda ölen hacılara ve terör olaylarında hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Ala, onların yakınlarına başsağlığı, yaralılara ve gazilere de acil şifalar diledi.

Gelişmiş ülkelerin en önemli kaynağının insan olduğunu vurgulayan Ala, insan kaynağını iyi değerlendiremeyen ülkelerin bunun dışında hangi kaynağa sahip olurlarsa olsunlar başarılı olamayacağını dile getirdi.

Afrika'dan altın, Irak'tan petrol çıktığını hatırlatan Ala, "Ama bu ülkeler zenginlik üretemiyor, kalkınma olmuyor. Çünkü en önemli en kıymetli varlıklarını iyi kullanamıyorlar, iyi değerlendiremiyorlar. Yerin üstündeki kaynakların en önemlisi insan kaynağıdır, onu iyi değerlendirmek lazım" dedi.

Ala, insan kaynağını iyi değerlendirmenin yolunun da siyasi istikrar olduğunu belirterek, "Onu iyi kullanmak lazım. Siyasi istikrar ve güven hangi ülkede varsa insanı iyi değerlendiriyor ama bu siyasi istikrar olmalı, demokratik siyasi istikrar. O bakımdan demokratik siyasi istikrarı sağlamış ülkeler gelişmelerini, kalkınmalarını devam ettiriyorlar. Türkiye'nin de siyasi hayatı bunun dönem dönem tecrübesiyle doludur. Ne zaman biz bunu yakalamışsak, 1980'lerde rahmetli Özal döneminde yakaladık, kalkınma oldu. 2002'den beri AK Parti hükümetleri döneminde bunu yakaladık ve siyasi istikrarla kalkınma, gelişme oldu. Kişi başına düşen gelirimiz 10 bin dolarlara geldi" diye konuştu.

Türkiye'nin, dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin dönem başkanlığını yaptığını anımsatan Ala, şöyle devam etti:

"Şu anda bu toplantılar yapılıyor ve o ülkelerin başkanları gelecek. Türkiye en gelişmiş 20 ülkenin dönem başkanı. Önümüzdeki dönemde bizim hedefimiz; en gelişmiş 10 ülke arasına girebilmek. Bunu hangi ülke olarak yapıyoruz? AB'ye müzakere imzası atmış bir ülke olarak yapıyoruz. Biz bunu başarabilirsek ki başarıyoruz, 1,5 milyar insan bu tecrübeden yararlanmak için bekliyor. Çünkü siyasetle, kavga gürültü olmadan birbirini örselemeden bu başarılar büyüyor. Bütün ülkeler Orta Asya'dan balkanlara Ortadoğu 'dan Endonezya'dan Fas'a ve Afrika'daki bazı ülkelere kadar hep 'Türkiye nasıl yoluna devam ediyor? Nasıl bunu başaracak?' diye diken üstünde bizi izliyorlar ve bizim başarılı olmamız için dua ediyorlar. Çünkü kendileri de bu tecrübeden yararlanacaklar."

Kalkınmada en önemli rolü üstlenenlerin girişimciler olduğunu vurgulayan Ala, en önemli lokomotif şehirlerinden birisinin Bursa olduğunu sözlerine ekledi.

Ala, buradaki programının ardından Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi'nin Kültürpark içinde bulunan tesislerindeki bayramlaşma törenine katıldı.

Daha sonra MHP Bursa İl Başkanlığının Kültürpark'ta bir kafede düzenlediği bayramlaşma törenine geçen Ala'yı MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman karşıladı. Ala, ziyaretinin ardından AK Parti Bursa İl Başkanlığının düzenlediği bayramlaşma törenine iştirak etti.