Eylül ayı cari açık rakamları

- BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: "Daha hızlı bir büyüme ile cari açıkta kalıcı düşüşü sağlamak için hükümetin de açıklamaya başladığı yapısal reformların uygulanması büyük önem taşımaktadır"

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, daha hızlı bir büyüme ile cari açıkta kalıcı düşüşü sağlamak için yapısal reformların uygulanmasının büyük öneme sahip olduğunu bildirdi.

Burkay, eylül ayı cari açık verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında, cari açığın eylül ayında 2 milyar 224 milyon dolar ile beklentilerin altında gerçekleştiğini belirtti.

Cari işlemler açığındaki gerilemenin büyük ölçüde ithalattaki düşüşten kaynaklandığına dikkati çeken Burkay, ekonomideki yavaşlamaya ilave olarak petrol fiyatlarının da düşüşte etkili olmaya başladığını vurguladı.

Burkay, ocak-eylül döneminde ise cari açığın 30 milyar 860 milyon dolar olduğuna işaret ederek, "Böylece cari açık, 45 milyar dolar seviyesinde ve yıllık hedefin altında gerçekleşecektir. Cari açığın milli gelire oranı ise yüzde 5'e yaklaşacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomik ve finansal istikrar bakımından cari açıktaki gerilemenin olumlu olduğunu aktaran Burkay, söz konusu durumun Türk lirasındaki değer kaybı baskısını azalttığını ifade etti. Burkay, "Daha hızlı bir büyüme ile cari açıkta kalıcı düşüşü sağlamak için hükümetin de açıklamaya başladığı yapısal reformların uygulanması büyük önem taşımaktadır" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  petrol

  ,

  eylül

  ,

  sanayi

  ,

  yönetim