Gelin kızlar şalvardan vazgeçmiyor

Gelin kızlar şalvardan vazgeçmiyor
Gelin kızlar şalvardan vazgeçmiyor
- Türkiye'deki Arnavut kökenli vatandaşlar, gelenek ve göreneklerini korumanın yanı sıra kına gecesi, düğün gibi özel günlerinde gelinlerin giydiği kıyafetlere önem veriyor - Arnavut gelinlerin kına gecesi ve düğünlerde giydiği kıyafetlerin fiyatı, 15 bin liraya kadar çıkıyor

BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - Türkiye 'de yaşayan ve atalarından miras kalan geleneklerini korumaya çalışan Arnavut kökenli vatandaşlar, gelinlerin düğün kıyafetleri için neredeyse ikinci el otomobil fiyatı kadar harcama yapıyor. Gelinlerin kına gecesi ve düğün kıyafetlerinin fiyatları, 10-15 bin lirayı buluyor.

Bursa'da Balkan ve Arnavut giysileri satılan bir modaevinin sahibi Adem Serbest, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müşterileri için Balkanlar'dan ilgi çekici kıyafetler getirdiklerini söyledi.

Özellikle Arnavut göçmenlerin, kına ve düğün öncesi "şalvar gecesi" düzenlediğini belirten Serbest, "Bu gece için aileler gelinlerine özel şalvar yaptırıyor. Şalvar fiyatları 750 liradan başlıyor. 2 bin liraya da şalvar tercih edenler var" dedi.

Serbest, gelinlerin ağırlıklı olarak hazır dikilmiş şalvar almayı ya da kiralamayı tercih ettiğini anlattı. Kendi bedenine uygun şalvar diktirenler de olduğunu dile getiren Serbest, "Müşterilerimiz şalvarı özel diktirmeye kalkarsa, seçeceği modele, tercih edeceği kumaş ve diğer malzemelere göre bu fiyat 5 bin lirayı da bulabilir. Tabii bu fiyat, çok özel tasarımlar için" ifadesini kullandı.

Arnavut olmayan ancak şalvar giymeyi sevenlerin de zaman zaman iş yerine geldiğini aktaran Serbest, onların ise genellikle kiralamayı tercih ettiğini bildirdi.

Kiralama bedelinin 190 liradan başlayıp, model ve donanıma göre artabildiği bilgisini veren Serbest, şöyle konuştu:

"Şalvarlarda, özel işlemeli sırma yelek, 'kmişa' diye tabir edilen özel gömlek, alt, kemer ve taç bulunuyor. Şalvar dışında kaftanlara ilgi gösteriliyor. Arnavut gelinler şalvar dışında 6-7 abiye kıyafet de diktiriyor. Bu kıyafetlerin de dikim bedeli oldukça yüksektir. Arnavut kızları özel tasarımlı kıyafetleri sever. Bu çerçevede gelinlerin kına gecesi ve düğünlerinde giydiği şalvar dahil 6-7 kıyafetin fiyatı 10-15 bin lirayı bulabiliyor."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Gece

  ,

  ,

  Arnavut

  ,

  zaman

  ,

  gömlek

  ,

  Balkanlar