Gemlik'te sel hasarının tespitine başlandı

Gemlik'te sel hasarının tespitine başlandı
Gemlik'te sel hasarının tespitine başlandı
- Belediye Başkanı Yılmaz: "Yüksek kesimlerden kaya, kum, ağaç ve çok sayıda moloz, yağışın şiddetiyle önce mahalle içine, oradan da sahil bölgesine aktı" - "Mağdur olan vatandaşlar tespit edilecek ve gerekli önlemler ivedilikle alınacak"

BURSA (AA) - Bursa'nın Gemlik ilçesinde dün aşırı yağış nedeniyle oluşan hasarın tespiti için çalışma başlatıldı.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, dere taşkını ve su baskınlarının meydana geldiği Küçükkumla Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.

Yılmaz, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Küçükkumla'da felaketin eşiğinden dönüldüğünü belirtti.

İlçede son 60 yılın en şiddetli yağışının görüldüğünü vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Oldukça şiddetli yağmurda Kumla Deresi tıkandı, Küçükkumla Göleti yapımında çevreye yığılan hafriyat da selle önce mahalle içine, daha sonra da sahil kesimine geldi. Yüzlerce ev ve yerinin yanı sıra site ve sulama havuzlarını sel bastı. Bursa Büyükşehir Belediyesinin başlattığı altyapı ve sahil düzenleme çalışmaları kapsamında devre dışı bırakılan veya tıkanan yağmur giderleri de işlev görmedi. Birçok araba çamura gömüldü, sel ile savrularak zeytinliklere sürüklendi. Kumla Deresi taştı. Yüksek kesimlerden kaya, kum, ağaç ve çok sayıda moloz, yağışın şiddetiyle önce mahalle içine, oradan da sahil bölgesine aktı. Hasar tespiti yapılıyor. Mağdur olan vatandaşlar tespit edilecek ve gerekli önlemler ivedilikle alınacak."

Çetinavcı da Kumla Deresi için projelendirme çalışmalarının sürdüğü bilgisini verdi.

Derede genişletme ve duvar çalışmaları yapılacağını aktaran Çetinavcı, "Umurbey Köprüsü altında da aynı uygulamayı yapacağız. Sorun, dağlardan gelen kaya ve toprağın yığılması ile derenin darlığından kaynaklandı. Kumla içini çevreleyen dağlık ve zeytinlik arazilerde de proje çalışması başlatacağız" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Proje

  ,

  Araba

  ,

  ,

  Büyükşehir

  ,

  site

  ,

  Yağmur