Güreş Federasyonu Başkan adayı Aydın:

Güreş Federasyonu Başkan adayı Aydın:
Güreş Federasyonu Başkan adayı Aydın:
- "Milli takımlara seçilme noktasında kriterler belirleyeceğiz. Sporcu, 'Bu turnuvada dereceye girersem, ligde madalya kazanırsam ay yıldızlı formayı giyerim' diyebilecek"

BURSA (AA) - Güreş Federasyonu Başkanlığına aday olan Musa Aydın, "Milli takımlara seçilme noktasında kriterler belirleyeceğiz. Sporcu, 'Bu turnuvada dereceye girersem, ligde madalya kazanırsam ay yıldızlı formayı giyerim' diyebilecek" dedi.

Aydın, Yalova Yolu'ndaki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Hamza Yerlikaya'nın milletvekili aday adaylığı için federasyon başkanlığından istifa etmesinin ardından Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, güreş kulüplerinin yöneticileriyle istişarelerinin ardından aday olmaya karar verdiğini söyledi.

Seçilmesi halinde altyapıya önem vereceğini, Güreş Eğitim Merkezlerinin ülke genelinde yaygınlaşması ve daha işlevsel hale gelmesi için yoğun çaba göstereceğini belirten Aydın, Güreş Ligi'nin de her yıl başlangıç ve bitiş tarihini belirleyeceklerini anlattı.

Aydın, güreşte önde gelen ülkelerin sporcularının uluslararası şampiyonlar öncesi en az 40-50 müsabakaya çıktığına değinerek, "Bizim sporcularımız böyle bir müsabaka trafiği yakalayamıyor. O nedenle Güreş Ligi'ni çok önemsiyoruz. Sporcularımızın daha fazla müsabaka yaparak tecrübe kazanmalarını arzuluyoruz. Ayrıca milli takımlara seçilme noktasında kriterler belirleyeceğiz. Sporcu, 'Bu turnuvada dereceye girersem, ligde madalya kazanırsam ay yıldızlı formayı giyerim' diyebilecek. Adaleti sağlayacağız. Adaletin olmadığı yerde haksızlık olur" diye konuştu.

Güreşin, olimpiyat oyunlarında Türkiye 'ye en fazla madalya kazandıran branşların başında geldiğine dikkati çeken Aydın, 2016 yılında Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak organizasyonda Türk bayrağını zirveye çıkarmak istediklerini sözlerine ekledi.