Gürsu Belediye Başkanı Yıldız'a yapılan silahlı saldırı

Gürsu Belediye Başkanı Yıldız'a yapılan silahlı saldırı
Gürsu Belediye Başkanı Yıldız'a yapılan silahlı saldırı
- Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: - "Hayati tehlikesi var. Neticede sol gözünden giren ve beyinde tahribat yapan bir kurşun yaralanması" - "Sol gözden giren kurşun kafasının sol tarafına isabet ediyor. Beyinde bir hasar var ama diğer vital bulguları şu anda sağlıklı, yani tansiyondu, nabızdı, yaşam bulgularında şu anda bize umut veren bir durum var" - "Tabii bir cinayet, yani gerçekten bir zabıtanın makam için başkanına silah çekmesi, bir cinayetin ötesinde bir kelimeyle izah edilemez"

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, silahlı saldırıya uğrayan Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız'ın sol gözünden giren kurşunun beyninde tahribata yol açtığını ve hayati tehlikesinin bulunduğunu bildirdi. 

Yıldız'ın tedavi gördüğü Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelerek yetkililerden bilgi alan Müezzinoğlu, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Yıldız'a acil şifalar, ailesine ise sabır dileğinde bulunan Müezzinoğlu, Belediye Başkanı Yıldız'ı yoğun bakımdan ameliyata alınırken gördüğünü ve hekimlerle görüştüğünü belirtti. 

Müezzinoğlu, Yıldız ve şoförünün ameliyata alındığını ifade ederek, "Sol gözden giren kurşun kafasının sol tarafına isabet ediyor. Beyinde bir hasar var ama diğer vital bulguları şu anda sağlıklı, yani tansiyondu, nabızdı yaşam bulgularında şu anda bize umut veren bir durum var. İnşallah başarılı bir müdahale sonrası esas tıbbi bulguları hekimlerimiz açıklayacak. Bunun için de ameliyat sonrasını beklemek durumundayız. Şoför kardeşimizin de batın yaralanması var. O daha iyi durumda" diye konuştu. 

Baş bakan Ahmet Davutoğlu'na konuya ilişkin bilgi verdiğini belirten Müezzinoğlu, şöyle devam etti: 

"O da ne gerekiyorsa yapılması talimatını verdi. Başkanımızın ailesiyle, babasıyla görüştüm. Onlar da şu anda dua ediyorlar. Bütün başkanımızın sevenlerinden, Bursa halkından dua istiyoruz. Hekim arkadaşlarımız tıbbi anlamda iyi bir ekip var, her türlü tıbbi müdahaleyi yapacaklar ama daha iyi bir müdahale gerekirse süreç içinde biz de Bakanlık olarak her türlü tedbiri alıyoruz. Gerek ekiplerin buraya gelmesi, gerekse hastamızın transferi konusunda bu hazırlıkları da yapıyoruz. İnşallah yine ailesine dönecektir, temennimiz o. Yine işinin başına dönmesini de temenni ediyoruz. Tabii bir cinayet, yani gerçekten bir zabıtanın makam için başkanına silah çekmesi, bir cinayetin ötesinde bir kelimeyle izah edilemez. Geçmiş olsun."

Müezzinoğlu, Yıldız'ın hayati tehlikesinin olup olmadığına ilişkin bir soruya ise "Hayati tehlikesi var. Neticede sol gözünden giren ve beyinde tahribat yapan bir kurşun yaralanması. Dolayısıyla bunun ilk saatleri, hem hayati tehlikeyi içerir hem de müdahale sonrası bulguları ancak hangi düzeyde beyinde tahribat var, onu beyin açıldıktan sonra hekim arkadaşlarımız değerlendirecek ve karşımıza yaşam fonksiyonları adına neler kaldığını inşallah ameliyattan sonra tıbbi ekip, bilimsel açıklamayı yapacaktır" yanıtını verdi. 

Bakan Müezzinoğlu, saldırganla ilgili soruları ise "Kimliği belli ama bildiğim kadarıyla olay yerinden uzaklaşmış, emniyet arıyor" dedi.