Gürsu Belediye Başkanı Yıldız'ın öldürülmesi

Gürsu Belediye Başkanı Yıldız'ın öldürülmesi
Gürsu Belediye Başkanı Yıldız'ın öldürülmesi
- Cüneyt Yıldız'ı makamında silahla vurarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklu sanık Fevzi Bekar, ilk kez hakim karşısına çıktı

BURSA (AA) - Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız'ı makamında silahla vurarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklu sanık Fevzi Bekar'ın yargılanmasına başlandı.

 Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, hakkında, ''Kasten adam öldürmek, yaralamak ve 6136 Sayılı Kanuna muhalefet'' suçlarından iki kez müebbet hapis cezası istenen evli iki çocuk babası sanık Fevzi Bekar (41) katıldı. Sanığın avukatı ise mazeret dilekçesi vererek duruşmaya gelmedi.

Sanık Bekar'ın ifadesi, avukatının duruşmada bulunmaması nedeniyle alınmadı.

Duruşma sırasında öldürülen Cüneyt Yıldız'ın yakınlarının sanığa tepki göstermeleri üzerine mahkeme heyeti, davayı kapalı yapma kararı verdi.

Müşteki olarak ifadesi alınan Cüneyt Yıldız'ın eşi Rana Yıldız, sanığın eşini planlayarak öldürdüğünü savunarak, ''Eşimin olayda hiçbir suçu yoktur. Olay tarihinde eşimi öldürmek için geldiğini, hatta arkasında birilerinin dahi olduğunu düşünüyorum. Daha önce eşimi tehdit etmişti'' dedi. 

Saldırıda yaralanan davacı Yener Şimşek ise ifadesinde,  şunları söyledi:

''Fevzi Bekar başkana, 'Ben işten çıkmak istiyorum, tazminatımı istiyorum' dedi. Başkan da 'İşten çıkma, çoluk, çocuğun var. Ben buradayım, arkandayım' cevabını verdi.  Ardından sanık elini masaya vurarak, 'Siz yalan söylüyorsunuz, 15 bin lira vereceksin' dedi. Tartışma uzayınca elini masaya vurarak, 'Benim dediğim olacak' dedi. Güvenlik çağrıldı. Bu sırada Fevzi elini beline attı ve ilk önce beni göbeğimden vurdu. Sonra silahı başkana çevirdiğini gördüm.'' 

Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Birol Kaya da olay günün tartışma büyüyünce başkanın kendisinden odaya güvenlik çağırmasını istediğini belirterek, "Ben de Yener beyi çağırdım. Yener bey odaya girip 'Buyrun efendim' dediği sırada, Fevzi Bekar, Yener beyi karnından vurdu. Başkan Yıldız da bu sırada kalkmak isterken ona doğru iki defa ateş etti. Silah, boğuşurken dördüncü kez patladı ve mermi cama isabet etti. Merdivenlerin başına kadar kovaladım" diye konuştu. 

Sanık Fevzi Bekar'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, eksik evrakların tamamlanması ve sanığın ifadesinin avukatı huzurunda alınması için duruşmayı erteledi.

Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız, 20 Mayıs'ta, belediyede zabıta memuru olarak görev yapan Fevzi Bekar tarafından makamında tabancayla başından vurulmuş, ağır yaralanan Yıldız, kaldırıldığı Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetmişti.