HDP İstanbul Milletvekili Tuncel:

HDP İstanbul Milletvekili Tuncel:
HDP İstanbul Milletvekili Tuncel:
- "Türkiye'de Kürt sorunu çözümü konusunda başlatılan süreç bizim açımızdan oldukça anlamlı ve önemlidir. Biz kadınlar bunu sahipleniyoruz, bunun mücadelesini veriyoruz, vermek zorundayız"

BURSA (AA) - HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "Türkiye'de Kürt sorunu çözümü konusunda başlatılan süreç bizim açımızdan oldukça anlamlı ve önemlidir. Biz kadınlar bunu sahipleniyoruz, bunun mücadelesini veriyoruz, vermek zorundayız" dedi.

Tuncel, HDP Yıldırım İlçe Teşkilatınca düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde yaptığı konuşmada, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Türkiye'nin her her yerinde kadınların sokakta olduğunu belirten Tuncel, "8 Mart bir kutlama günü değil, kadınların direnerek kazandığı bir gündür. Kadınları özgür olmayan bir toplumun özgür olmayacağını hep söyledik. Bugün Türkiye genelinde 8 Mart Özgecan'a adandı. Özgecan içimizden herhangi biri olabilir. Üniversiteye giden genç bir kadın. Özgecan bir minibüse bindi ama evine gidemedi. İşkence yapılarak katledildi. Bu bütün Türkiye'deki kadınları öfkelendirdi, yarın sokakta başımıza ne gelecek onu bilemiyoruz" diye konuştu. 

"Bu coğrafyada barış olmazsa olmaz. Savaş ölüm, zulüm demektir. İşkencedir, tacizdir tecavüzdür" diyen Tuncel, şöyle konuştu: 

"Şimdi çok yakın yaşıyoruz bunu. O yüzden barış savunucusu olmak en temel görevimiz. Barış hareketini yapmak kadının en temel görevi.  Bizim ülkemizde 30 yıldır savaş yaşanıyor. 30 yıldır bu ülkede Türk, Kürt ayrıştırıldı. Kürtler bu ülkede kendilerini özgürce ifade edemedi. Hala Türk anneleri, Kürt anneleri kendileri rahat hissetmiyorlar. Özellikle batı metropollerinde. Barış hepimizin ihtiyacı. Türkiye'de Kürt sorunu çözümü konusunda başlatılan süreç bizim açımızdan oldukça anlamlı ve önemlidir. Biz kadınlar bunu sahipleniyoruz, bunun mücadelesini veriyoruz, vermek zorundayız. Bakın asker cenazeleri gelmiyor. Türkiye'de yaşanan bu gelişme üzerine gerilla cenazesi de gelmiyor ama hala sivil cenazeler gelmeye devam ediyor. Çünkü AKP barış yapmak yerine kalekollar yapıyor, toplumsal muhalefeti bastırmak için faşizm politikaları üretmeye devam ediyor. Bakın mecliste 'İç Güvenlik Yasası'nı çıkartıyor. Madem barış olacak neden bu yasayı çıkartıyorsun." 

Seçime parti olarak girmeye karar verdiklerini ancak bazı kesimlerce eleştirildiklerini belirten Tuncel, şunları söyledi:

"Bize çok söylediler. 'Bu HDP barajı aşabilir mi, neyinize güveniyorsunuz, bağımsız girin' AKP'sinden CHP 'sine... Ben bir toplantıda dedim ki, bağımsız girmek o kadar önemliyse AKP ile CHP bağımsız girsin. Biz iki dönemdir bağımsız girdik zaten. Bizim parti olarak girmemiz herkesi korkuttu. Sayın Kılıçdaroğlu sanki iktidar bizmişiz gibi bize laf atıyor. AKP'ye laf söylemedi. Şimdi o durmadan diyor ya, 'bu HDP, AKP ile anlaşmış' diye ben de şimdi diyorum ki, bize laf attığına göre sen AKP ile anlaştın. Bu iyi bir şey, demek ki biz güçleniyoruz."