HDP Şırnak Milletvekili Kaplan:

HDP Şırnak Milletvekili Kaplan:
HDP Şırnak Milletvekili Kaplan:
- "(Demirtaş'a suikast yapılacağı iddiası) Evet bu duyumları bir ay öncesinden ben de aldım. Açık söylüyorum: Hiçbir muhalefet partisi ve liderinin hiçbir güvencesi şu an yok"

BURSA (AA) - HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, partisinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a suikast yapılacağı iddiasına ilişkin, "Evet bu duyumları bir ay öncesinden ben de aldım. Açık söylüyorum: Hiçbir muhalefet partisi ve liderinin hiçbir güvencesi şu an yok" dedi.

Kaplan ile HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP Bursa İl Başkanlığınca Kent Müzesi bahçesinde düzenlenen "DOSAB Termik Santrali'ne Hayır, Metal İşçilerine Destek" başlıklı basın açıklamasına katıldı.

Kaplan, etkinlikte yaptığı konuşmada, metal işçilerinin Türkiye 'de sanayi üretiminin bel kemiğini oluşturduğu, Bursa, Kocaeli gibi Marmara Bölgesi'ndeki kentlerin de metal işçilerinin otomotiv sanayi ve yan sanayi olarak merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin " İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in, 'HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a suikast yapılacağı yönünde ciddi kaynaklardan duyumlar aldık' şeklinde açıklaması oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Hasip Kaplan, şunları kaydetti:

"Evet bu duyumları bir ay öncesinden ben de aldım. Açık söylüyorum: Hiçbir muhalefet partisi ve liderinin hiçbir güvencesi şu an yok. Bakın 100'ün üzerinde seçim büromuz, en son Adana, Mersin bürolarımız bombalandı. 'Fail bilmem kim' diye açıklama yapıyorlar. 'Bize görüntüleri çıkarın, bize niye o soruşturmayı niye gizli yaptığınızı çıkarın, bize niye yargıya adalete elinizi uzattığınızı açıklayın' diyoruz."

Demirtaş'a yönelik duyumları bilmeyen olmadığını anlatan Kaplan, " Hükümet önlem almak yerine tahrik etme, tehdit etme, hedef gösterme konusunda durmadan freni kaçmış kamyon gibi saldırıyor. Bu, Türkiye'nin birliğini barışını bozar, Türkiye'yi ateşe atar, Türkiye'yi Suriyeleştirir. Biz yarın hükümetten, yok efendim, 'Sayın Demirtaş'a kendi içlerinde saldırı oldu' gibi saçma sapan şeyler duymak istemiyoruz. Önlem almak hükümetin görevidir" diye konuştu.

Altan Tan ise termik santral, yol, köprü, baraj gibi projelerde öncelikle vatandaşların görüşlerinin alınmasını istediklerini bildirdi.

Daha sonra Kaplan ve Tan, merkez Nilüfer ilçesinde HDP'ye ait seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirdi.