İç organları ters ama 80 yıldır sağlıklı

İç organları ters ama 80 yıldır sağlıklı
İç organları ters ama 80 yıldır sağlıklı
- Orhaneli ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki semerci, iç organları ters olmasına rağmen herhangi bir sıkıntı yaşamadan hayatına devam ediyor - Semerci Kaymaz: "Her şey ters ama hayatım düz ve çok güzel gidiyor. Şimdiye kadar hep spor yaptım, bu yaşımda bile günde 4 saat yürüyorum"

BURSA (AA) - HARUN KAYMAZ - Orhaneli ilçesinde 60 yıldır semercilik yapan ve iç organlarının ters olduğu yaklaşık 35 sene önce karıştığı kavgada yaralanınca anlaşılan 80 yaşındaki Ali Kaymaz, hayatını sağlıklı şekilde sürdürüyor.

İlçe merkezinde oğluyla kafe işleten ve bu dükkanın arka bahçesinde semercilikle uğraşan Kaymaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesleğine çocukluğunda başladığını söyledi.

O yıllarda, babasının isteğiyle semerci olan bir komşusunun yanında çırak olarak mesleğine başladığını belirten Kaymaz, "Semerciliği 60 yıldır sürdürüyorum. 1956'da askere gittim. Adapazarı'nda süvariydim. Orada çok eğitimler yaptık. Çok güzel geçti ve terhis olduk. Şu anda ise semercilik artık son günlerini yaşıyor ve bizimle ölecek" diye konuştu.

Kaymaz, yaklaşık 35 yıl önce bir kavgaya karıştığını anlattı. Bu kavgada, dalağından yaralanması nedeniyle acilen hastaneye kaldırıldığını dile getiren Kaymaz, "Doktor müdahale etti ve bana, 'Şansın varmış, dalağın öbür tarafta, yoksa durumun kötüydü' dedi. Ben de o gün dalağımın farklı yerde olduğunu öğrendim. Dalağım gibi kalbim, midem ve karaciğerim de ters tarafta. Her şey ters ama hayatım düz ve çok güzel gidiyor" ifadesini kullandı.

Şimdiye kadar hep spor yaptığını ve bu yaşında bile günde 4 saat yürüdüğünü vurgulayan Ali Kaymaz, mecbur kalmadıkça hastaneye gitmediğini sözlerine ekledi.

- "Çok nadir görülen bir durum"

Kaymaz'ın, Orhaneli Devlet Hastanesi'nde çekilen röntgenini inceleyen  Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Ersen Birgül ise iç organların ters olmasının çok nadir görülen bir durum olduğunu kaydetti.

Ciddi bir sağlık sorunu yaşamayan Kaymaz'ın son derece iyi göründüğünü bildiren Birgül, onun bu şekilde hayatını devam ettirmesinde sıkıntı olmadığını belirtti.


  ETİKETLER:

  spor

  ,

  Doktor

  ,

  toplum

  ,

  ilçe

  ,

  derece

  ,

  müdahale